De downloadsnelheden die internetproviders beloven worden in de praktijk niet gehaald, ook niet bijna. Bij populaire 20Mb internetabonnementen halen alle grote ADSL-aanbieders met moeite de helft van de beloofde downloadsnelheid. Kabelbedrijven doen het een stuk beter: Ziggo haalt 80% en UPC 62%.
De prijs van schoenen uit China en Vietnam blijft nog zeker een jaar kunstmatig hoog. Dat is het gevolg van een besluit van de Europese Commissie. In de dagen voor Kerst besloot de commissie – met een nipte meerderheid – dat de importheffing (10% op Vietnamese schoenen en dik 16% op schoenen uit China) voorlopig niet verdwijnt. De Consumentenbond is teleurgesteld over het besluit.
Consumenten moeten hun zorgverzekering niet klakkeloos jaar in jaar uit verlengen. Dat adviseert de Consumentenbond. De polis kan veranderd zijn, net als de persoonlijke situatie. Daardoor zijn mensen bij een andere verzekeraar vaak beter gedekt of goedkoper uit. Bovendien kunnen consumenten nog fors besparen door te kiezen voor een hoger eigen risico.
‘Drop met 0% vet!’ (… maar wel met veel suiker en calorieën). ‘Biscuit vol melk en rijk aan calcium!’ (… maar een simpel glas melk bevat meer calcium en minder calorieën). Met dit soort kreten op alledaagse voedingsmiddelen worden consumenten met grote regelmaat op het verkeerde been gezet.
Welke onderwerpen zou de Consumentenbond moeten aanpakken? En hoe blijf je als vereniging aantrekkelijk voor je leden? De Bondsraad – het ledenparlement van de Consumentenbond – is op zoek naar nieuwe leden die hierover willen meepraten! Geïnteresseerd? U kunt zich nog aanmelden voor de verkiezingen tot 28 februari 2010.
Boekingssites voor vliegtickets houden zich nog steeds niet aan de wettelijke regels voor eerlijke prijsinformatie. Dat blijkt uit een steekproef van de Consumentenbond. Bij het begin van het boekingsproces komt niet direct de totaalprijs in beeld en wie niet uitkijkt, zit ongevraagd aan een verzekering vast die vaak duur is of onnodig.
Door een dubieuze actie van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) moeten patiënten met ingang van 1 januari 2010 mogelijk terug naar de specialist als de door de specialist voorgeschreven merkmedicijnen op zijn. De huisartsen protesteren op die manier tegen een voorgestelde bezuiniging. De Consumentenbond vindt het onaanvaardbaar dat deze ruzie over de rug van nietsvermoedende patiënten wordt uitgevochten.
De Consumentenbond ziet niets in de voorgestelde nieuwe reclamecode kidsmarketing. Directeur Bart Combée spreekt van een ‘wassen neus’. Morgen (donderdag 17 december) vergadert het bestuur van de Stichting Reclame Code over de nieuwe regels voor commercials en advertenties voor voedingsmiddelen gericht op kinderen tot 12 jaar. De bond zal tijdens de vergadering niet instemmen met de voorgestelde reclamecode en roept de ministers Klink en Rouvoet nogmaals op om met wetgeving te komen.
De Consumentenbond heeft meldingen ontvangen van leden die een vreemd telefoontje kregen van de ‘Zwitserse consumentenbond’. Tijdens dit telefoongesprek wordt geprobeerd persoonlijke gegevens te ontfutselen. De bond raadt mensen die gebeld worden af om persoonlijke gegevens te verstrekken, omdat de doeleinden van het gesprek niet duidelijk zijn.
Om het belang van duidelijke en overzichtelijke financiële informatie bij verzekeringen en hypotheken te onderstrepen heeft de Consumentenbond op 14 december 2009 in totaal 1.400 Geldgidsen inclusief vergrootglas overhandigd aan minister Bos van Financiën. Behalve voor de minister zijn de gidsen ook bedoeld voor zijn ambtenaren, de mensen die zich dagelijks bezighouden met alle nieuwe wetten, regels en richtlijnen.
Maar liefst twee financieel tussenpersonen winnen de eeuwige roem met het door de Consumentenbond toegekende predikaat ‘beste dienstverleningsdocument (DVD)’. Het DVD van Paffen verzekeringen&financiële diensten uit Landgraaf en het DVD van De Hypotheekshop uit Nieuwegein scoren goed op de wettelijke vereisten: reikwijdte dienstverlening, bandbreedtes beloning en eenvoud/begrijpelijkheid. De Consumentenbond feliciteert beide intermediairs met dit mooie resultaat en zal in de Geldgids van februari 2010 melding maken van dit heuglijke feit.
Winkels misbruiken in advertenties nogal eens de term 'adviesprijs'. Dat blijkt uit een kleine steekproef van de Consumentenbond.
De Consumentenbond organiseert van 14 tot en met 18 december 2009 de ‘Actieweek Eerlijke Handel’ om aandacht te vragen voor het eerlijk zaken doen met consumenten. In het kader daarvan is de bond op zoek naar de grootste consumentenergernissen. Vanaf vandaag kan iedereen zijn top 5 selecteren uit een lijst van 20 consumentenergernissen.
Het kabinetsvoornemen om bij de handhaving van het downloadverbod individuele internetgebruikers buiten schot te houden, is een utopie. Consumenten kunnen niet worden ontzien, omdat downloaden een civielrechtelijke overtreding is die door private partijen gehandhaafd wordt. Het kabinet heeft geen zeggenschap over hoe deze partijen zoals Brein het downloadverbod handhaven. Door downloaden te verbieden, krijgen private partijen een vrijbrief om consumenten die downloaden aan te pakken met bijvoorbeeld een schadeclaim. De Consumentenbond voert deze week actie tegen het voorgenomen downloadverbod en roept consumenten op om ‘nee tegen het downloadverbod’ te zeggen.
De veiligheid van privé-gegevens in de zorg moet beter geregeld worden. Dat bepleitte de Consumentenbond 9 december 2009 in een expertmeeting over het Elektronisch patiëntendossier (EPD) in de Eerste Kamer. Daarnaast moeten aansprakelijkheid en een klachtloket volgens de bond geregeld worden voordat het EPD landelijk wordt ingevoerd.
De Consumentenbond organiseert op donderdag 10 december 2009 een twitterdebat over downloaden. Inzet is dat het downloadverbod van tafel gaat, want het criminaliseren van consumenten die downloaden is voor de bond onacceptabel. Vanaf 11:00 uur kan iedereen het debat volgen op www.twitter.com/downloaddebat . Reageren op stellingen kan door tweets te sturen met het topic #downloaddebat. De Consumentenbond zal deze berichten retweeten op www.twitter.com/downloaddebat.
Wie in 2010 volledig verzekerd wil zijn voor orthodontie of fysiotherapie, moet goed opletten. De prijsverschillen tussen de aanvullende zorgverzekeringen zijn enorm. Door slim te kiezen kunnen consumenten tot ruim € 1.000 op jaarbasis besparen, blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond.
Minister Bos van Financiën heeft 3 december 2009 in de Tweede Kamer aangekondigd dat er een totaal bonusverbod komt. Hiermee komt er een einde aan de perverse prikkels in het financiële systeem die verkeerde adviezen of niet-passende producten in de hand werken. De Consumentenbond heeft zich lang hard gemaakt voor een totaal bonusverbod. Financieel tussenpersonen krijgen nu daadwerkelijk de kans zich als adviseur van de consument op te stellen.
Wie met een kapot computerspel teruggaat naar Bart Smit wordt dikwijls naar de fabrikant doorverwezen en kan dan niet meer in de winkel terecht. Garantiekwesties mogen best door de fabrikant worden afgehandeld, maar de winkel blijft altijd aanspreekpunt. De Consumentenbond heeft Bart Smit hierop gewezen en de speelgoedketen heeft beterschap beloofd.
Reizigers hebben met ingang van 3 december recht op compensatie wanneer hun internationale trein uitvalt of ernstig vertraagd is. Bij een vertraging van 60 minuten of meer bedraagt deze 25% van de ticketprijs en van 120 minuten of meer 50%. De Consumentenbond pleit ervoor dat reizigers de compensatie kunnen claimen bij één loket, namelijk de vervoerder waar ze het kaartje hebben gekocht.
Consumenten moeten nog steeds erg goed opletten op de kosten die aanbieders van financiële producten in rekening brengen. Uit onderzoek van de Consumentenbond naar de kosten bij lijfrenteverzekeringen blijkt dat bepaalde verzekeraars nog steeds torenhoge kosten in rekenen brengen. De bond adviseert consumenten daarom om bij dit soort producten expliciet te vragen naar de kosten en voor te laten rekenen wat het effect is van die kosten. En wacht daarmee niet tot bij de offerte, maar vraag er eerder om. Het onderzoek wordt gepubliceerd in de Geldgids van december 2009.
Net als in 2009 is het afsluiten van een losse aanvullende zorgverzekering ook in 2010 vaak onmogelijk of schreeuwend duur. Nog steeds maakt de helft van alle zorgverzekeraars zich schuldig aan koppelverkoop, zo blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Verzekeraars beperken hiermee de keuzevrijheid van consumenten en ondermijnen de marktwerking. Vorig jaar trok de bond al aan de bel over deze situatie, maar de verzekeringswereld is hardleers. Vooruitlopend op de resultaten van het onderzoek dat de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) in opdracht van minister Klink van Volksgezondheid verricht, roept de Consumentenbond politiek Den Haag opnieuw op om een einde te maken aan deze twijfelachtige koppelverkoop-praktijken.
Welke financieel tussenpersoon geeft het beste dienstverleningsdocument (DVD) aan consumenten? De Consumentenbond roept financieel adviseurs op hun DVD in te sturen voor de wedstrijd ‘Beste dienstverleningsdocument’ in de Actieweek Eerlijke Handel die de bond organiseert van 14 tot 18 december 2009. De eerste 50 DVD’s worden beoordeeld aan de hand van wettelijke criteria. De tussenpersoon met het beste DVD wordt op 15 december 2009 verkozen en wint eeuwige roem met vermelding in de Geldgids van februari 2010.
Het loont om bij de zoektocht naar een zorgverzekering niet over één nacht ijs te gaan. Een gemiddeld gezin kan op jaarbasis al snel vele honderden euro’s besparen, zo blijkt uit een inventarisatie van de Consumentenbond. Vrijdag 27 november kan iedereen de speciale online vergelijkingshulp van de bond, normaal alleen toegankelijk voor leden, gratis raadplegen via de website van de Consumentenbond.
Het aantal koopzondagen blijft voorlopig beperkt tot maximaal twaalf per jaar. Alleen in toeristische gebieden, zoals het centrum van Amsterdam, mogen de winkels op zondag vaker open. De Tweede Kamer is het op dit punt eens met het kabinet.
Financieel tussenpersonen mogen hun bestaande klanten niet ineens om een maandelijkse bijdrage vragen. De Consumentenbond stapt naar de rechter om een einde te maken aan de werkwijze van assurantietussenpersoon MultiSafe. Volgens de bond is het onrechtmatig om een vaste bijdrage te vragen voor het aanhouden van bestaande verzekeringen, als consumenten al via de premie voor de diensten van een tussenpersoon betalen.
Het einde van het jaar komt in zicht, dus wordt het weer tijd om stil te staan bij de zorgverzekering. Wat wordt mijn premie? Wat verandert er in mijn pakket? Wil ik verlengen of overstappen? De Zorgvergelijker 2010 van de Consumentenbond zet de premies en dekkingen van de meeste zorgverzekeraars op een rij. Normaal kunnen alleen leden deze waardevolle informatie inzien. Op vrijdag 27 november kunnen alle consumenten de online Zorgvergelijker gebruiken op de website van de Consumentenbond.
De grote storing bij Vodafone van 18 en 19 november heeft veel overlast veroorzaakt bij consumenten. Gezien de maatschappelijke impact van grote internet- en telefoniestoringen vindt de Consumentenbond dat de overheid hierin een actieve rol moet gaan spelen. Ook wil de bond dat er een betere en liefst wettelijke regeling komt voor financiële compensatie van gedupeerde klanten.
Voortaan hebben luchtvaartpassagiers ook bij langdurige vertraging recht op financiële compensatie, tenzij er sprake is van overmacht. Dat bepaalde het Europese Hof, de hoogste Europese rechter op 19 november.
EU-commissaris voor consumentenbescherming Meglena Kuneva komt waarschijnlijk eind 2009 met aanbevelingen over hoe het Europees consumentenrecht moet worden toegepast op online marketing. Kuneva kondigde dat aan tijdens een privacy-conferentie van de Europese koepel van consumentenorganisatie (BEUC), die op 12 november in Brussel werd gehouden. De EU-commissaris wil dat consumenten vooraf goed en duidelijk worden geïnformeerd over het gebruik van hun gegevens.
Consumenten moeten nooit hun geheime codes voor internetbankieren, zoals tan-codes of pincodes, aan anderen geven. De Consumentenbond waarschuwt hiervoor nu er betaaldiensten in opkomst zijn waarbij je webaankopen kunt betalen door aan een derde partij de geheime codes voor de eigen internetbetalingen af te geven. Deze betaaldiensten geven onvoldoende garanties aan consumenten om misbruik te voorkomen.
De Autoriteit Financiële Markten (AFM) wil zijn taken uitbreiden om ook financiële producten te kunnen toetsen voordat deze op de markt worden gebracht. De AFM denkt hiermee te voorkomen dat financieel aanbieders ‘knollen voor citroenen’ aan klanten verkopen. De AFM vergeet daarbij het belangrijkste knelpunt in de markt, namelijk het slechte gedrag, slecht advies en het gebrek aan integriteit. Ook goede producten kunnen slecht verkocht worden. De Consumentenbond roept de toezichthouder op over te gaan tot zijn bestaande taak: verkeerd gedrag aanpakken en beëindigen.
De klachtenafhandeling van een aantal Apple Premium Resellers is in strijd met de rechten van consumenten bij koop en garantie. De Consumentenbond heeft Apple hierop aangesproken, maar het bedrijf geeft niet thuis. Leden van de Consumentenbond die worden geconfronteerd met een slechte klachtenafhandeling bij Apple-winkels, kunnen dat hier melden. De bond zal die klachten voorleggen aan Apple en alsnog aandringen op een correcte afhandeling.
Internet- en telefonieprovider Alice evenaart de kwaliteit van XS4ALL. Beide aanbieders staan nu samen op de eerste plaats in de ProviderMonitor van november 2009, een doorlopend onderzoek van de Consumentenbond dat ervaringen van een consumentenpanel meet. Tele2 staat derde. Telfort sluit de rij, maar haalt wel een voldoende.
De Tweede Kamer onderschrijft het pleidooi van de Consumentenbond dat er betere collectieve schadevergoedingsmogelijkheden voor consumenten moeten komen. De regering moet een onderzoek instellen naar mogelijke verbetering voor collectief actierecht en daarnaast kijken of de huidige regels voldoende bescherming bieden aan consumenten, gelet op de snelle technologische marktontwikkelingen (bijvoorbeeld bij het kopen van digitale producten of diensten zoals games, software en muziek).
Twaalf zorgverzekeraars rekenden in 2009 voor een losse aanvullende verzekering hoge toeslagen. Bij zeven maatschappijen was het afsluiten van een losse aanvullende verzekering - dus zonder de basisverzekering - helemaal niet mogelijk. Verzekeraars beperken met deze koppelverkoop de vrije keuze van consumenten. Tot die conclusie komen onderzoekers van de Erasmus Universiteit, waarover de Consumentenbond publiceerde in de Gezondgids van november. De bond trok al eerder aan de bel over deze onwenselijke situatie.
Gezinnen met jonge kinderen hebben minder kennis van financiële producten dan gemiddeld en 23% geeft aan dat zij gebaat zouden zijn bij extra kennis of informatie over financiële zaken. Dat blijkt uit diverse onderzoeken van CentiQ, Wijzer in Geldzaken. Om gezinnen met jonge kinderen te helpen met het op orde houden van hun financiële huishouding en in te kunnen spelen op veranderingen, publiceert de Consumentenbond op 5 november 2009 de brochure Greep op je Geld. De bond deelt de gids Greep op je Geld uit onder bezoekers van de Jonge Gezinnenbeurs. Ook zal de gids op kinderdagverblijven, via Ezeltje Prikje, onder jonge ouders verspreid worden. Greep op je Geld is ook via www.consumentenbond.nl/greepopjegeld te downloaden.
Op aandringen van de Consumentenbond gaat UPC zijn klanten voortaan beter informeren over het bewust beperken van downloadsnelheden, een techniek die in de internetwereld bekend staat als ‘afknijpen’.
Het kabinet en de Tweede Kamer moeten zo snel mogelijk collectieve schadevergoeding in geld mogelijk maken voor groepen consumenten die slachtoffer zijn geworden van dezelfde ongeoorloofde praktijken door bedrijven. Representatieve consumentenorganisaties zoals de Consumentenbond moeten in staat worden gesteld, zonodig via de rechter, een schadevergoeding in geld af te dwingen voor alle gedupeerden. Het huidige collectieve actierecht (waar stichtingen en organisaties, zoals de Consumentenbond gebruik van kunnen maken) schiet tekort. De Wet Collectieve Afwikkeling Massaschade biedt alleen mogelijkheden voor de afwikkeling van massaschadegevallen wanneer partijen erin zijn geslaagd tot een schikking te komen. De mogelijkheid tot het eisen van een collectieve schadevergoeding in geld is op dit moment expliciet uitgesloten.
Het kabinet en de Tweede Kamer moeten zo snel mogelijk collectieve schadevergoeding in geld mogelijk maken voor groepen consumenten die slachtoffer zijn geworden van dezelfde ongeoorloofde praktijken door bedrijven. Representatieve consumentenorganisaties zoals de Consumentenbond moeten in staat worden gesteld, zonodig via de rechter, een schadevergoeding in geld af te dwingen voor alle gedupeerden. Het huidige collectieve actierecht (waar stichtingen en organisaties, zoals de Consumentenbond gebruik van kunnen maken) schiet tekort. De Wet Collectieve Afwikkeling Massaschade biedt alleen mogelijkheden voor de afwikkeling van massaschadegevallen wanneer partijen erin zijn geslaagd tot een schikking te komen. De mogelijkheid tot het eisen van een collectieve schadevergoeding in geld is op dit moment expliciet uitgesloten.
Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen gaat onderzoek doen naar de bruikbaarheid en leesbaarheid van medische bijsluiters. De Consumentenbond roept consumenten op deel te nemen aan dit onderzoek op www.debegrijpelijkebijsluiter.nl. Het is van groot belang dat informatie uit de geneesmiddelenbijsluiter wordt gelezen door consumenten en dat de informatie daarin bruikbaar is voor hen.
Webshop 4Allclients is op 28 oktober failliet verklaard. Consumenten die van het bedrijf nog geld of een product tegoed hebben, kunnen hun vordering schriftelijk indienen bij de curator. De Consumentenbond startte 22 oktober een groepsactie om de klachten over 4Allclients op te lossen, vanwege het faillissement wordt deze niet voortgezet. Deelnemers aan de actie worden door de bond nader geïnformeerd.
Detailhandel Nederland heeft op 3 november 2009 hun visie op de toekomst van contant geld overhandigd aan Bart Combée, directeur Consumentenbond. De detailhandel wil de consument gaan verleiden steeds minder contant geld te gaan gebruiken en over te stappen op het veilige en efficiënte betalen met pinpas. De Consumentenbond is voorstander van een efficiënt betalen zoals het betalen met pinpas, maar de mogelijkheid om contant geld te betalen moet altijd aanwezig blijven.
De Nederlandsche Bank (DNB) heeft toegezegd nu ook informatie te zullen publiceren op zijn website voor consumenten met een mogelijke claim tegen DSB. Dat heeft DNB aan de Consumentenbond laten weten, naar aanleiding van de brief op 13 oktober 2009. Ook op de website van de Consumentenbond staan urgente vragen en antwoorden over het faillissement van DSB.
Beter toezicht op naleving van de regels is de beste oplossing voor ongewenste overkreditering. Dat stelt de Consumentenbond in zijn reactie op de plannen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) om de hypotheeknorm aan te scherpen. Om consumenten te beschermen tegen de risico’s van een hypotheeklening moeten banken en financieel adviseurs zich beter aan de regels houden. Daarnaast pleit de bond ervoor een financiële bijsluiter voor hypotheken te introduceren. Dit om mensen meer bewust te maken van de risico’s van een eigen woning.
Paul Molenaar is toegetreden tot de Raad van Toezicht van de Consumentenbond. Molenaar neemt de plaats in van Rob Visser, die in augustus 2008 stopte vanwege een verhuizing naar het buitenland.
Consumenten weten nog weinig van de regels over transparantie in de financiële sector, dat blijkt uit een peiling van de Consumentenbond. Zo weet 40% van de bijna 1300 ondervraagden niet dat financieel tussenpersonen sinds 1 april 2009 verplicht zijn te vertellen wat zij aan een financieel advies verdienen. 5% van de ondervraagden veronderstelt dat een financieel advies van een tussenpersoon altijd gratis is. In de Geldgids van september 2009 wordt in 10 vragen en antwoorden uitgelegd wat de nieuwe transparantieregels voor consumenten betekenen.
Telecomwaakhond OPTA eist op straffe van een dwangsom of boete dat consumenten beter worden geïnformeerd over de kosten van nummerinformatiediensten. 27 van hen hebben een brief ontvangen. Onderzoek van de OPTA bevestigt dat nummerinformatiediensten consumenten niet melden dat de hoge kosten ook na het doorverbinden gewoon doorlopen. De Consumentenbond trok in juli hierover aan de bel.
Van 5 t/m 8 november 2009 is de Consumentenbond met een stand aanwezig op de Jonge Gezinnen Beurs in de Jaarbeurs in Utrecht. Jonge gezinnen kunnen tijdens de beurs de minigids ‘Greep op je Geld’ komen halen. De gids helpt jonge gezinnen hen wijzer in geldzaken te maken bij belangrijke financiële beslissingen waar zij in deze levensfase mee te maken krijgen. Bezoekers van de stand maken ook kans op een gratis kennismaking met de Consumentenbond.
Staatssecretaris Heemskerk van Economische Zaken moet bij de evaluatie van de sms-gedragscode vooral kritisch kijken naar de rol van telecomaanbieders. Uit meldingen die de Consumentbond verzamelde, blijkt dat telecomaanbieders klachten van consumenten over sms-diensten veelal doorverwijzen, terwijl telecomaanbieders wel de rekeningen voor deze diensten incasseren. De kosten voor sms-diensten lopen snel en hoog op, met een uitschieter tot €6000.
Om het pleidooi voor een verbod op dubieuze medicijnreclame kracht bij te zetten overhandigde de Consumentenbond maandag 26 oktober een petitie aan minister Klink van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS).
Consumenten die op zoek zijn naar goedkope varianten van 0900-nummers kunnen deze niet verkrijgen bij de OPTA. Anders dan uit de Consumentengids van november 2009 opgemaakt kan worden, heeft de telecomwaakhond deze nummers niet beschikbaar. Deze vraag stellen, heeft dan ook geen zin.
Het lidmaatschap van de Consumentenbond met de Consumentengids plus internettoegang tot alle testresultaten via Consumentengids Online kost in 2010 €61. Een lidmaatschap met alleen toegang tot Consumentengids Online kost in 2010 €46. Dit heeft de Bondsraad, het ledenparlement van de Consumentenbond, besloten.
Een koelkast, wasmachine of MP3-speler is niet in elke winkel even duur, dat weet iedereen. De prijsverschillen kunnen echter oplopen tot 20%. Zelfs winkels van eenzelfde keten hanteren verschillende prijzen.
Eindelijk is er een ‘zwarte lijst’ met daarop de namen van artsen en andere zorgverleners die na een uitspraak van de tuchtrechter geschorst zijn of uit hun beroep zijn gezet. De informatie is te vinden op www.ribiz.nl. De Consumentenbond is enthousiast over de zwarte lijst, maar ziet nog wel enkele verbeterpunten. Zo wil de bond dat ook de door het medisch tuchtcollege opgelegde ‘berispingen’ – minder erg dan een schorsing – openbaar worden.
De kredietcrisis heeft ertoe geleid dat de kort- en langlopende marktrentes na juli 2008 flink zijn gedaald. Normaal gesproken verlagen banken dan ook de hypotheekrente. Uit onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat de hypotheekrentes nauwelijks worden verlaagd en in sommige situaties zelfs worden verhoogd. Banken zijn door de crisis niet erg happig op het binnenslepen van nieuwe hypotheekklanten. Daardoor is de concurrentie in deze markt sterk verminderd en worden consumenten ernstig benadeeld, zo concludeert de bond.. Minister Bos van Financiën moet erop toezien dat de kredietverstrekking weer op gang komt en dat de hypotheektarieven weer op een normaal marktniveau komen. Zo nodig moet er tijdelijke regelgeving komen, om de markt weer een gezonde impuls te geven.
De Consumentenbond wijst gebruikers van Windows XP er op dat zij Windows 7 niet klakkeloos op hun computer moeten installeren. Consumenten doen er goed aan om eerst alle te behouden persoonlijke bestanden - zoals e-mail, documenten en foto's - veilig op te slaan, bijvoorbeeld op een externe harde schijf. Windows 7 ligt vanaf 22 oktober in de winkels.
Na een aantal stevige gesprekken met de Consumentenbond zegt ‘4ALLClients’ zijn leven te beteren. Er zijn veel klachten over deze webwinkel: geld terug gaat vaak moeizaam, bestellingen worden niet of veel te laat geleverd en het 0900-nummer (25 cent per minuut) kent standaard een lange wachtrij. Inmiddels heeft 4ALLClients na bemoeienis van de bond het 0900-nummer vervangen door een gewoon nummer. Ook belooft het bedrijf dat mensen voortaan snel hun geld terug krijgen als ze iets terugsturen. Leden van de Consumentenbond die ondanks de toezeggingen toch nog op problemen stuiten bij 4ALLClients, kunnen dat melden op de website van de Consumentenbond. De bond gaat vervolgens voor die mensen bemiddelen.
Een toenemend aantal treinreizigers is tevreden over de schone treinen en stations. Ook over de klantgerichtheid van het personeel zijn reizigers te spreken. Dat blijkt uit het klanttevredenheidsonderzoek onder NS-reizigers dat wordt uitgevoerd voor NS, consumentenorganisaties, waaronder de Consumentenbond, en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat.
Slechts 3% van de bevolking is van plan om per 2010 over te stappen naar een andere zorgverzekeraar. Iets meer dan 40% twijfelt nog en ruim 56% weet nu al zeker dat ze klant blijven bij hun huidige verzekeraar. Consumenten vinden overstappen te veel moeite en zien te weinig verschillen in premie en dekking, zo blijkt uit een panelonderzoek van de Consumentenbond. Voor mensen die wél een overstap overwegen, is besparen veruit de belangrijkste reden.
De Consumentenbond roept de onderhandelaars van het Europese Parlement op om zich uit te spreken tegen het voorstel dat internetproviders argeloze consumenten die illegaal downloaden zonder tussenkomst van de rechter kunnen afsluiten van internet.
Nu de DSB Bank officieel failliet is, herhaalt de Consumentenbond zijn oproep aan De Nederlandsche Bank (DNB) en minister Bos van Financiën om ervoor te zorgen dat gedupeerde consumenten zo snel mogelijk hun geld terug krijgen.
De campagne DrieKeerBeter van de Consumentenbond samen met de Stichting Natuur en Milieu is succesvol afgesloten. Ruim 10.000 mensen hebben het energiebesparingspel gespeeld en ruim 2000 mensen hebben een handtekening gezet voor zuinigere apparaten in de Europese Unie.
Een brede meerderheid in de Tweede Kamer wil een waakhond die toezicht houdt op het spoor, de belangen van treinreizigers bewaakt en knopen doorhakt bij conflicten. De Vervoerskamer van de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) moet hiervoor extra wettelijke bevoegdheden krijgen. De Consumentenbond pleit, samen met andere consumentenorganisaties, al jaren voor toezicht op het spoor en ziet deze politieke steun als een doorbraak.
Het financiële dienstverleningsdocument (DVD) moet een zelfstandig document zijn. De Consumentenbond roept de Tweede Kamer op om 15 oktober 2009 bij de bespreking van nieuwe financiële regels met de minister van Financiën te pleiten voor aanscherping van de regels rondom het DVD.
De Nederlandsche Bank (DNB) moet zo snel mogelijk opheldering geven over de rechtspositie van consumenten die gedupeerd zijn door de onnodige verkoop van koopsompolissen door DSB Bank. De Consumentenbond vraagt DNB binnen één week te reageren op negen vragen, zoals tot wie de polishouders zich moeten wenden met hun claim? Is er voor het ingaan van de noodregeling nog een regeling tot stand gekomen tussen de Stichting Steunfonds Probleemhypotheken en DSB Bank en zo ja, welke rechten kunnen consumenten hier aan ontlenen?
Met de introductie van de nieuwe regelgeving voor financiële adviseurs zijn de regels rond bonussen aangescherpt. De belofte dat er een totaalverbod op bonussen zou komen, is echter niet waargemaakt, zo concludeert de Consumentenbond. Kwaliteitsvergoedingen, zoals gratis adviessoftware of het aanbieden van seminars, blijven mogelijk en zijn daarmee nog steeds een perverse stimulans voor tussenpersonen om een bepaald product te verkopen.
De Tweede Kamer debatteert donderdag 15 oktober 2009 over de evaluatie van de Financiële Bijsluiter, uitgevoerd door het Ministerie van Financiën. De minister van Financiën concludeert dat de Financiële Bijsluiter (FB) is verbeterd en door consumenten wordt gebruikt als informatie- en vergelijkingsinstrument.
De Consumentenbond heeft in de eerste twee weken van oktober tientallen telefoontjes van leden binnen gekregen over de ontwikkelingen bij DSB. Leden maken zich voornamelijk zorgen over het geld op hun betaal- en spaarrekening.
Ondanks de vele beloftes vanuit de levensmiddelenindustrie zit er nog steeds onnodig veel zout in tal van alledaagse producten. Alleen brood is minder zout dan in april 2007, maar beleg, kant-en-klaarproducten, snacks en soep zijn nog net zo zout als tweeënhalf jaar geleden.
Voor vrouwen met borstkanker kan het een behoorlijk verschil maken of ze zich laten behandelen in ziekenhuis A of ziekenhuis B. Zo blijkt uit onderzoek dat de Consumentenbond publiceert in de Gezondgids van oktober.
Aanbieders van vaste en mobiele telefonie moeten duidelijker zijn over hun tarieven, dat stelt staatssecretaris Heemskerk van Economische Zaken.
In de aanloop naar een belangrijk overleg in de Tweede Kamer over het medicijnbeleid benadrukt de Consumentenbond dat het reclameverbod voor receptgeneesmiddelen aangescherpt moet worden. Er moeten strengere regels komen voor zogeheten ‘symptoomreclames’. Tegelijkertijd is de bond wel voorstander van meer informatie over medicijnen, mits die informatie objectief, volledig en wetenschappelijk onderbouwd is. De informatie kan verstrekt worden via internet. De bond denkt aan een databank die gevuld kan worden door de overheid, de farmaceutische industrie en belangenorganisaties.
Bijna 500 consumenten hebben in de periode juli tot september 2009 hun irritaties over werving van energiebedrijven gemeld bij de Consumentenbond. De meeste irritaties kwamen binnen over de Nederlandse Energie Maatschappij. Ook over Nuon en Energie:direct kwamen veel meldingen binnen. De Consumentenbond zal de Consumentenautoriteit en de Energiekamer over de uitkomsten van het meldpunt informeren en vraagt de toezichthouders om nader onderzoek te doen naar de wervingsmethoden en in te grijpen wanneer de wet wordt overtreden.
Bij het OV-loket komen klachten binnen van OV-jaarkaarthouders die niet kunnen inchecken bij de poortjes van de Amsterdamse metro vanwege een (fictief) negatief saldo op de kaart.
Wettelijke transparantieregels worden niet goed nageleefd. Uit een mysteryshopsteekproef van de Consumentenbond onder 40 financiële tussenpersonen blijkt dat een groot deel van hen geen dienstverleningsdocument overhandigt waar dat sinds 1 juli wel verplicht is.
De European Food Safety Authority (EFSA) heeft tweederde van een serie van 523 gezondheidsclaims die door fabrikanten waren voorgelegd, afgewezen. De Consumentenbond heeft jaren gestreden voor strengere wetgeving op het gebied van claims, juist omdat het vaak loze kreten of holle beloftes zijn die consumenten misleiden.
Consumenten met slimme en originele ideeën over hoe je ongewenste reclame kunt blokkeren, of hoe je andere irritante benaderingen kunt vermijden, kunnen meedoen aan de Nationale Afmeld Wedstrijd. De Consumentenbond start deze prijsvraag op consumentenbond.hyves.nl. De beste afmeldtip levert een iTunes Card op ter waarde van 100 euro.
Vanaf 1 oktober kunnen ook treinreizigers met een OV-chipkaart reizen. De Consumentenbond adviseert gebruikers van de OV-chipkaart om niet te vergeten in- en vooral uit te checken, ook bij het overstappen van trein op metro. Wie tijdens de reis wisselt van vervoersbedrijf kan beter papieren kaartjes blijven gebruiken.
Op 1 oktober is het bel-me-niet-register gestart. Het register maakt aan het grootste deel van ongewenste telefoontjes een einde. De Consumentenbond heeft lang gepleit voor een wettelijk register waarbij toezichthouder OPTA kan optreden tegen overtreders. De Consumentenbond adviseert consumenten die zich willen ontdoen van andere vormen van reclame de Afmeldwizard op consumentenbond.hyves.nl te bezoeken.
De Consumentenbond heeft met elf branches een akkoord bereikt over algemene voorwaarden en het oprichten van een geschillencommissie. Minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Heemskerk gaven op 30 september 2009 het officiële startsein voor deze commissies. Consumenten kunnen nu terecht bij in totaal 44 geschillencommissies voor een laagdrempelige, snelle en goedkope geschillenprocedure.
Het ministerie van Justitie is van plan om onredelijk hoge incassokosten, die consumenten moeten betalen als zij hun rekening niet op tijd voldoen, aan te pakken. Ook de Consumentenbond is voorstander van striktere regels, maar vindt de bedragen en percentages uit de plannen van het ministerie te hoog.
In een belangrijke stap tegen aanbieders van sms-abonnementsdiensten dient de Consumentenbond drie klachten in bij de Reclame Code Commissie (RCC) tegen de aanbieders Celldorado, Artiq Mobile B.V. en D2 Mobile. Dit als eerste resultaat van het inmiddels gesloten Meldpunt sms-klachten op consumentenbond.hyves.nl. De bond ontving in korte tijd ruim 300 klachten over sms-diensten. De schade voor consumenten loopt uiteen van enkele euro’s tot duizenden euro’s. Een grondige analyse van de meldingen volgt medio oktober.
Voor consumenten die zich ergeren aan ongewenste telefoontjes, sms-jes en reclame in de brievenbus organiseert de Consumentenbond van maandag 28 september tot en met 2 oktober de Nationale Afmeldweek.
Consumenten die zonder recept van een arts via internet medicijnen kopen, lopen grote gezondheidsrisico’s en bovendien zijn er financiële gevaren. De dosering van de werkzame stof wijkt in veel gevallen sterk af en soms zijn de geneesmiddelen vervuild met stoffen die er niet in thuis horen. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond, in samenwerking met het ministerie van Volksgezondheid en het RIVM.
Het kabinet wil de toegang tot gefinancierde rechtsbijstand voor consumenten met een laag inkomen beperken als er alternatieve mogelijkheden zijn om je recht te halen, zoals een geschillencommissie. Consumenten moeten in dat geval een hogere eigen bijdrage betalen. De Consumentenbond constateert dat daarmee de drempel voor toegang tot de rechter voor minder draagkrachtige consumenten wordt verhoogd.
Het kabinet, wetenschappers, maatschappelijke organisaties waaronder de Consumentenbond en de Hartstichting en het overgrote deel van de Tweede Kamer zijn het erover eens: geen reclame voor ongezonde voeding gericht op kinderen tot 12 jaar. Toch komt de koepel van levensmiddelenbedrijven met een voorstel dat niet verder gaat dan 6 jaar. Daarmee schofferen de levensmiddelenbedrijven politiek Den Haag en uiteindelijk zijn de kinderen de dupe. Donderdag 24 september vergadert het bestuur van de Stichting Reclamecode over dit voorstel.
De regering moet zich niet bezighouden met het aantal koopzondagen. Gemeenten moeten samen met consumenten en winkeliers op lokaal niveau bepalen of en wanneer de winkels open zijn. Dit standpunt baseert de Consumentenbond op onderzoek van Gfk uit 2008 onder consumenten, waaruit blijkt dat de meningen over dit onderwerp sterk verdeeld zijn.
De Stichting DSI (Deskundigheid, Screening en Integriteit) pleit er voor dat financieel adviseurs bij banken, verzekeraars, tussenpersonen en pensioenfondsen worden geregistreerd in een onafhankelijk register, zodat consumenten kunnen controleren of een financieel deskundige integer en betrouwbaar is. De Consumentenbond dringt al lange tijd aan op een dergelijk register met informatie over diploma’s en opleidingen van adviseurs.
Tijdens de Algemene Beschouwingen op 16 september 2009 heeft de VVD gepleit voor het afschaffen van de overdrachtsbelasting. De Consumentenbond drong hier al eerder op aan in een open brief aan premier Balkenende (februari 2009). De bond roept de regering hierin op om bij het bestrijden van de economische crisis vooral te denken aan consumentgerichte maatregelen. Ook de VVD wil nu dergelijke maatregelen om bijvoorbeeld de huizenmarkt een impuls te geven.
Consumenten met een energiecontract voor onbepaalde tijd met variabele tarieven profiteren op dit moment het meest van de recente prijsontwikkelingen. Uit onderzoek van de Consumentenbond, uitgevoerd begin september 2009, blijkt dat zij gemiddeld 6% minder betalen voor elektriciteit dan een half jaar geleden en 36% minder voor gas. De Consumentenbond roept de energiebedrijven op voortaan veel duidelijker te communiceren over kortingen en actietarieven, door kortingen voortaan apart in het contract vermelden en op de factuur specificeren. Het is nu voor consumenten te vaak onduidelijk welk tarief ze na een bepaalde actietermijn moeten gaan betalen en het is onmogelijk te controleren of en hoeveel korting is uitbetaald doordat kortingen vaak verrekend worden.
De Consumentenbond eist dat UPC aan klanten duidelijk maakt dat zij internetverkeer afknijpt en wat daarvan de gevolgen kunnen zijn voor de beloofde snelheden. Volgens de bond is er sprake is van een oneerlijke handelspraktijk omdat UPC zijn klanten hierover niet informeert. Daarnaast dient UPC zijn klanten te informeren over het recht dat zij hebben om het abonnement te beëindigen, omdat UPC door het afknijpen de geleverde dienst heeft gewijzigd. Komt UPC niet tegemoet aan de eisen, dan overweegt de bond juridische stappen.
40% van de Nederlandse consumenten doet meer aan besparen sinds het uitbreken van de kredietcrisis vorig jaar.
De petitie tegen dubieuze medicijnreclame is de afgelopen twee weken al door ruim 12.000 mensen getekend. De Consumentenbond wil met de petitie een verbod op ‘symptoomreclames’ afdwingen. Directe aanleiding is een uitzending van het TROS-programma Radar.
De Consumentenbond wil hooguit een beperkte verhoging van de strippenkaart met 1 à 2% in plaats van de 4,3% die staatsecretaris Huizinga van Verkeer en Waterstaat heeft aangekondigd. De bond is bang dat het stads- en streekvervoer zich uit de markt prijst wanneer de tarieven aanzienlijk meer stijgen dan die van het autogebruik.
Meer dan de helft van de 369 onderzochte webwinkels in de Europese Unie biedt de consument onvoldoende en/of verkeerde informatie over consumentenrechten. Ook is de prijsinformatie vaak onduidelijk en onvolledig. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door de nationale toezichthouders op het gebied van consumentenbescherming, waaronder de Consumentenautoriteit.
Een broodje gezond is misschien lekker, maar niet per definitie gezond. Dat blijkt uit een test van de Consumentenbond die verschijnt in de Gezondgids van september. Alle onderzochte broodjes gezond bevatten te veel zout en in veel gevallen juist weinig groente. En ook qua calorieën zitten ze aan de hoge kant, met gemiddeld dik 400 kcal per broodje.
De ministerraad heeft 4 september ingestemd met een gewijzigd wetsvoorstel dat internetserviceproviders (isp’s) verplicht om privégegevens over internet, zoals gegevens over aan wie je een e-mail stuurt, maximaal zes maanden te bewaren. De Consumentenbond heeft lang gepleit voor deze kortere bewaartermijn.
Minister Klink van Volksgezondheid moet fusies tussen Nederlandse zorginstellingen en zorgverzekeraars (verticale integratie) verbieden. De Consumentenbond pleit hiervoor naar aanleiding van een onderzoek onder 844 consumenten en een studie over dit onderwerp (pdf). De Tweede Kamer debatteert donderdag 10 september 2009 over het eindrapport van de Commissie verticale integratie zorgverzekeraars en zorginstellingen.
Slechts 1,5% van de 9755 huizenbezitters zit in betalingsproblemen en geeft te hoge hypotheeklasten aan als belangrijkste oorzaak. De Consumentenbond is daarom tegen aanscherping van de hypotheeknorm, zoals de AFM op 9 september 2009 heeft aangekondigd. Uit onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat onvoorziene omstandigheden zoals plotselinge arbeidsongeschiktheid, werkloosheid of onvoorziene medische kosten veel belangrijkere oorzaken zijn waardoor consumenten in financiële problemen komen, naast uitgaven voor de kinderen. Aanscherping van de hypotheeknorm zoals de AFM wil, gaat uit van een probleem dat niet is aangetoond. Zo’n maatregel heeft bovendien potentieel grote nadelige gevolgen voor grote groepen in de maatschappij en voor de huizenmarkt.
Het kabinet heeft 4 september besloten dat er de komende drie jaar geen heffing komt op MP3-spelers en harddiskrecorders én dat de bestaande heffing op blanco cd’s en dvd’s niet wordt verhoogd. De Consumentenbond verzet zich al jaren tegen uitbreiding van de heffingen (het zogenaamde thuiskopiestelsel) en is tevreden met het besluit van het kabinet.
De tuchtcommissie van de stichting DSI (Deskundigheid, Screening en Integriteit in de financiële dienstverlening) heeft de schorsing bekendgemaakt van een senior beleggingsadviseur, zonder zijn naam te noemen. De Consumentenbond pleit ervoor dat ook deze instantie namen en rugnummers bekendmaakt bij overtredingen. DSI moet de integriteit en betrouwbaarheid van financieel adviseurs verbeteren en beheert een register waarin financieel adviseurs zich kunnen laten bijschrijven als ze voldoen aan de kwaliteits- en integriteitseisen die DSI stelt.
Er komt geen verbod op reclames voor kinderen voor ongezonde voeding. Dat is de uitkomst van het debat in de Tweede Kamer over de Nota Overgewicht op 7 september. Ondanks de jarenlange campagne van de Consumentenbond en de Nederlandse Hartstichting voor een wettelijk verbod gelooft de politiek dat voorlichting over gezonde voeding en een vrijblijvende oproep te stoppen met kinderreclame de beste manier is om het groeiende probleem van overgewicht bij jonge kinderen tegen te gaan. Dinsdag 15 september 2009 stemt de Tweede Kamer nog over een motie die oproept tot een reclameverbod tot 12 jaar.
Bedrijven mogen vanaf 7 september geen extra kosten meer in rekening brengen voor het betalen met een acceptgiro als het enige andere alternatief een automatische incasso is. De Consumentenbond gaat bedrijven die dit na vandaag nog doen hierop aanspreken om deze praktijken te staken.
De drie grote fastfoodketens McDonalds, Burger King en KFC richten zich met hun reclame en marketing nog steeds voor een groot deel op kinderen en tieners. McDonalds is met zijn marketing-acties de grootste ‘kinderlokker’, zo blijkt uit het door de Consumentenbond opgestelde onderzoeksrapport ‘Vet lekker!’. Overgewicht onder kinderen wordt een steeds groter probleem. De bond pleit daarom al tijden voor een verbod op reclame voor ongezonde voeding.
Consumenten met klachten over betaalde sms-diensten kunnen deze vanaf 4 september melden op http://consumentenbond.hyves.nl. Het meldpunt is bedoeld om inzicht te krijgen in de aard van de problemen met sms-diensten en -abonnementen. De Consumentenbond vindt dat er op korte termijn betere en duidelijke wettelijke regels moeten komen om de bestaande problemen op te lossen. Met behulp van aansprekende voorbeelden wil de bond het onderwerp hoger op de politieke agenda krijgen.
Het onderzoek van de commissie Lemstra naar de affaire rond de falende neuroloog van het Medisch Spectrum Twente is duidelijk: misstanden werden niet gemeld, de ziekenhuisdirectie stond erbij en keek ernaar en ook de Inspectie greep niet in. De Consumentenbond ziet de conclusies als extra munitie voor het pleidooi om het verzwijgen van fouten via het medisch tuchtrecht en bestuurlijke boetes strafbaar te stellen.
Van woensdag 16 tot en met zondag 20 september vindt de 50PlusBeurs plaats in de Jaarbeurs in Utrecht. ’s Werelds grootste evenement voor actieve 50-plussers. U kunt er lezingen bijwonen, winkelen, genieten van optredens en deelnemen aan interessante workshops. De Consumentenbond is hier aanwezig met een stand.
De Consumentenbond start een petitie om reclames waarin de aandacht wordt gevestigd op bijvoorbeeld schimmelnagels aan banden te leggen. De petitie is een ultieme poging om minister Klink (Volksgezondheid) en de Tweede Kamer ervan te overtuigen dat er een verbod moet komen op deze zogeheten ‘symptoomreclames’.
Consumenten ergeren zich vaak aan bankpassen die snel kapot gaan en extra kosten voor betalen per acceptgiro. De Consumentenbond analyseerde meer dan 1600 meldingen over banken die de afgelopen twee jaar bij de bond binnenkwamen en selecteerde op basis daarvan 8 opvallende bankergernissen. Het verslag hiervan is te lezen in de Geldgids van september 2009.
De Consumentenbond pleit voor een onderzoek naar de werkwijze van telecomaanbieders en aanbieders van sms-diensten. Op basis hiervan moeten er duidelijke regels komen om de problemen met torenhoge rekeningen voor sms-diensten te voorkomen.
De Nederlandse Vereniging van Banken en de Consumentenbond hebben een akkoord bereikt over de nieuwe Algemene Bank Voorwaarden die per 1 november in werking treden. In de nieuwe voorwaarden is vastgelegd dat banken transparant moeten zijn en klanten op eenvoudige wijze moeten informeren over de hoogte van kosten, provisie en tarieven. Deze passage geeft consumenten meer mogelijkheden om via het Klachteninstituut Financiële Dienstverlening hun recht te halen als er onenigheid ontstaat over onduidelijke kosten.
SNS Bank krijgt een boete van €30.000 van toezichthouder AFM. De bank heeft in 2007 in 13 van de 14 gevallen te weinig informatie opgevraagd bij consumenten om een goed advies te kunnen geven over hun beleggingsverzekering. De Consumentenbond vraagt SNS Bank hoeveel consumenten hiervan schade hebben ondervonden en of er sprake is van schadevergoeding.
Verpleegkundigen zijn over het algemeen goed te spreken over het ziekenhuis waar ze werken, maar er is ook een fors aantal punten van kritiek. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om het niet melden van fouten, slecht functionerende artsen, medicijnmissers, hoge werkdruk en gebrekkige hygiëne. Dat blijkt uit een enquête van de Consumentenbond onder 670 verpleegkundigen.
De kleur van meergranenbrood zegt niets over de hoeveelheid voedingsvezels, zo blijkt – opnieuw – uit onderzoek van de Consumentenbond. Wie zeker wil zijn van een boterham met veel gezonde voedingsvezels, kan het best kiezen voor volkorenbrood in plaats van meergranenbrood.
De kredietcrisis is elke dag in het nieuws. De Consumentenbond wil graag weten welke invloed de crisis heeft op het consumentengedrag en roept iedereen op om de enquête kredietcrisis in te vullen. De meetgegevens dragen eraan bij om de belangen van consumenten in deze roerige tijd nog beter te kunnen behartigen.
Er verschijnen geen kaartupdates voor het navigatiesysteem TomTom One XL HD Traffic. Bezitters van dit model kunnen tegen het gangbare tarief van een kaartupdate hun apparaat inruilen voor de nieuwere TomTom XL LIVE. Informatie over deze inruilactie was op hun website moeilijk te vinden. Vragen van de Consumentenbond hebben ertoe geleid dat TomTom deze actie bij consumenten en op hun website beter onder de aandacht brengt. De bond stelt dat ook verkooppunten deze informatie actief moeten verstrekken.
Leden van de Consumentenbond kunnen vanaf nu op www.consumentenbond.nl/autoverzekering precies laten berekenen welke autoverzekeraar in hun situatie het goedkoopste is. Uit de gegevens van 27 verzekeraars blijkt dat de prijzenoorlog bij autoverzekeringen inmiddels voorbij is, toch loont het de moeite om premies te vergelijken. De duurste polis kost gemiddeld nog altijd 2,6 keer meer dan de goedkoopste.
Als gevolg van het beddentekort in ziekenhuizen komt het regelmatig voor dat patiënten op een verkeerde afdeling liggen. Ook worden mensen te snel naar huis gestuurd. Dat blijkt uit een enquête die de Consumentenbond hield onder 670 verpleegkundigen. In de Gezondgids van augustus 2009 staan de eerste resultaten.
De Consumentenbond waarschuwt voor vier leenwebsites die ten onrechte de indruk wekken gelieerd te zijn aan de Consumentenbond.
Het meldpunt Oneerlijke Werving energiebedrijven van de Consumentenbond telt inmiddels ruim 250 meldingen van consumenten die zich misleid of agressief benaderd voelen door een energiebedrijf. De meldingen zijn inhoudelijk nog niet geanalyseerd, omdat consumenten zich nog tot 7 september 2009 kunnen melden als zij zich ergeren aan de verkoopmethoden van energiebedrijven.
Er is weer een reisorganisatie, namelijk Beachholidays die opereert onder de naam Tourmax en Turkijeticket, in financiële problemen gekomen. De Consumentenbond adviseert consumenten bij deze organisaties geen reizen meer te boeken en (aan) te betalen, omdat (aan)betalingen na 4 augustus niet meer gegarandeerd worden door de SGR. De bond roept de SGR op in zijn berichtgeving heel snel precies duidelijk te maken welke organisaties met welke websites niet meer vallen onder het garantiefonds.
Veel mensen vragen zich af wat de gevolgen zijn van het wisselen van werkgever op het pensioen. Dit is een van de meestgestelde vragen bij de Pensioenlijn van de Consumentenbond (045 - 579 6900). Bijna 700 consumenten hebben hun vragen over pensioenen voorgelegd. De Consumentenbond heeft besloten dit speciale informatienummer, toegankelijk voor alle consumenten, open te houden tot 1 oktober 2009.
Fabrikanten die zeggen dat hun product bijvoorbeeld ‘calorie-arm’ of een ‘bron van vitaminen’ is, gaan daarmee vaak buiten hun boekje. Onderzoek van de Voedsel en Warenautoriteit (VWA) wijst uit dat 57% van dergelijke voedingsclaims niet voldoet aan de wet. De misleidende claims zijn de Consumentenbond al langer een doorn in het oog. De bond dringt erop aan dat de VWA strenger gaat optreden.
Bij het besluit dat downloadwebsite The Pirate Bay voor Nederlanders ontoegankelijk gemaakt moet worden, heeft de rechter niet gekeken naar de inhoudelijke kant van de zaak. Bij afwezigheid van The Pirate Bay op de zitting heeft de rechter de eis van Stichting Brein toegewezen. De Consumentenbond is teleurgesteld dat de rechtbank tot deze forse en ingrijpende maatregel is gekomen zonder de eis inhoudelijk te toetsen.
Uit onderzoek van de Europese Commissie naar de bagageafhandeling in de EU blijkt dat een groot aantal koffers van luchtvaartpassagiers beschadigd wordt of zoek raakt. De Consumentenbond pleit ervoor dat consumenten met klachten over bagageafhandeling terecht kunnen bij de Geschillencommissie Luchtvaart.
Fastfoodketens doen er goed aan om op de prijslijst boven de toonbank duidelijk aan te geven hoeveel calorieën en vet de hamburgers en andere snacks bevatten. Voedingswaarde-informatie in folders of op andere plekken in de zaak heeft geen enkel effect, zo blijkt uit diverse Amerikaanse onderzoeken.
Als de Tweede Kamer instemt met een wetsvoorstel van minister van Justitie Hirsch Ballin dan wordt het voor consumenten makkelijker om naar de kantonrechter te stappen.
Ruim 100 consumenten hebben donderdag 23 juli 2009 het ‘Consumens erger je niet’ gespeeld in Almere, Hilversum en Amersfoort. Meer dan 1000 consumenten hebben een bordspel mee naar huis genomen om daarmee spelenderwijs te leren over hun rechten bij koop en garantie.
Zonder het te weten betalen consumenten zeer hoge bedragen voor het doorverbinden via nummerinformatiediensten. Voor de meeste consumenten is het waarschijnlijk niet duidelijk dat de hoge gesprekskosten ook na het doorverbinden doorlopen.
De financiële waakhond AFM start een onderzoek naar de werkwijze van banken en verzekeraars bij hypotheken met variabele rente en de informatie die zij daarover aan hun klanten verstrekken.
Internetaanbieder Zeelandnet heeft aangekondigd alle klanten die op 22 juli last hadden van een grote telefoniestoring financiële compensatie te geven. Ongeveer 40.000 klanten konden die dag geen gebruik maken van vaste telefonie. Zij krijgen het abonnementsgeld voor de hele maand juli terug. Voor klanten die meerdere diensten afnemen, gaat het om het aandeel telefonie in het maandbedrag. Zeelandnet verrekent de teruggave met de betaling voor augustus.
50% van alle Nederlandse consumenten is niet goed op de hoogte van de regels bij ruilen en retourneren. Ruilen is namelijk geen wettelijk recht. Daarnaast denkt een kwart van alle consumenten ten onrechte geld terug te kunnen eisen als een wasmachine direct na aankoop kapot gaat. Omdat veel consumenten maar ook winkeliers niet goed op de hoogte blijken te zijn van rechten en plichten bij koop en garantie roept de Consumentenbond iedereen op om op donderdag 23 juli 2009 ‘Consumens erger je niet’ te komen spelen. Dit spel geeft consumenten inzicht in hun rechten en plichten bij koop en garantie.
Flink wat patatzaken zijn alsnog overgestapt op het gezondere, vloeibare frituurvet. Aanleiding voor de overstap was in veel gevallen het onderzoek van de Consumentenbond uit januari 2009. Toen bleek dat het ongezonde vaste vet nog op grote schaal werd gebruikt.
De Consumentenbond heeft een samenwerkingsovereenkomst getekend met Het Juridisch Loket. Het doel hiervan is informatie uit te wisselen over bedrijven die mogelijk inbreuk maken op het consumentenrecht, aan de hand van de vele meldingen die beide organisaties dagelijks van consumenten ontvangen. De bond en het Juridisch Loket willen in de toekomst ook gaan samenwerken rondom het collectief actierecht van de Consumentenbond, om namens groepen gedupeerde consumenten actie te ondernemen met gebruikmaking van door de overheid gefinancierde rechtsbijstand.
Veel consumenten ergeren zich aan de verkoopmethoden van energiebedrijven. De Consumentenbond opent deze zomer het meldpunt Oneerlijke Werving energiebedrijven en roept consumenten die zich misleid of agressief benaderd voelen op om zich te melden. Oneerlijke handelspraktijken zoals misleidende of agressieve werving zijn verboden, de bond vindt het van groot belang dat de toezichthouder Consumentenautoriteit dit verbod ook streng en effectief handhaaft.
Uit diverse onderzoeken van de Consumentenbond blijkt dat veel consumenten niet goed op de hoogte zijn van rechten en plichten bij koop en garantie. Mag je een nieuwe computergame die niet helemaal aan de wensen voldoet nog ruilen? Heb je dan recht op geld terug? Bij wie moet je zijn als jouw splinternieuwe mobiele telefoon na 3 weken kapot gaat en waar heb je dan recht op? Laat ons weten hoe goed jouw kennis is van je rechten als consument op onze site.
Wie ‘Spa rood’ bestelt, krijgt regelmatig kraanwater met bubbels. De Consumentenbond bezocht 24 terrassen, in negen gevallen was het raak. Het duurste glaasje nep Spa rood kostte € 3,75. Het volledige onderzoek staat in de Consumentengids van juli/augustus.
SNS Bank gaat zijn dienstverlening aan klanten veranderen, met onder andere als gevolg dat contant geld storten en contant geld opnemen aan de balie niet meer mogelijk is.
De Nederlandse Mededingingsautoriteit heeft een nulmeting uitgevoerd naar de kosten voor betaaldiensten in Nederland om te kunnen monitoren wat er met de tarieven van betaaldiensten gebeurt met de komst van één Europese betaalmarkt (SEPA). De Consumentenbond voert jaarlijks al zo’n onderzoek uit naar de kosten van betaaldiensten. Vanaf juli 2009 bericht de bond in zijn Consumentengids maandelijks over de ontwikkelingen rondom banktarieven.
De Stichting Verliespolis en de Stichting Woekerpolis Claim hebben op 13 juli 2009 bekendgemaakt dat zij een schikking hebben getroffen voor consumenten die gedupeerd zijn door een beleggingsverzekering van Aegon. De Consumentenbond roept Achmea (Eureko met labels als Avéro Achmea, Centraal Beheer Achmea, FBTO en Interpolis) op om nu ook zo snel mogelijk met de stichtingen tot een onderhandelingsresultaat te komen. Consumenten hebben nu lang genoeg in onzekerheid gezeten.
Met de auto op vakantie naar Frankrijk? Bij sommige plaatselijke tankstations is geen Euro 95 meer verkrijgbaar, maar wel de nieuwe 'E10'. Dat kan bij toeristen voor verwarring zorgen.
Consumenten kunnen voortaan zelf checken of supermarktketens zich houden aan de hygiëne-regels. Dat kan op basis van de inspectierapporten van de Voedsel en Warenautoriteit (VWA), die sinds begin juli op internet staan.
De Eerste Kamer heeft op 7 juli 2009 bepaald dat privé-gegevens over het bellen en internetten van consumenten, zoals gegevens over aan wie je een e-mail stuurt of met wie je belt, niet langer dan 1 jaar –of bij internet zelfs maar 6 maanden- bewaard mogen worden.
De Tweede Kamer wil dat de bestaande uurverbinding op het spoor tussen Amsterdam en Brussel behouden blijft. De Consumentenbond heeft hier samen met andere consumentenorganisaties in het verleden al op aangedrongen. Op 1 juli 2009 nam de Tweede Kamer unaniem een motie aan die minister Eurlings van Verkeer en Waterstaat dwingt zich tot het uiterste in te spannen om de huidige verbinding te behouden
Consumenten die hun vakantievilla in Spanje geboekt hebben via villaspanjehuren.nl doen er goed aan om voor vertrek rechtstreeks bij de accommodatie te checken of men in de accommodatie terecht kan, om te voorkomen dat de reis tevergeefs ondernomen wordt. Bij de Consumentenbond komen meldingen binnen van consumenten die via deze website hadden geboekt, terwijl de villa niet bleek te bestaan of niet beschikbaar was. De bond adviseert slachtoffers aangifte van oplichting te doen bij de politie.
Er moeten meer eenvoudige financiële basisproducten komen om het makkelijker te maken voor consumenten hun financiële huishouding te begrijpen en te doorgronden. De Consumentenbond gaat dit onderwerp op de agenda zetten van het platform CentiQ, Wijzer in Geldzaken, om samen met de partners uit het platform meer simpele financiële producten in de markt te krijgen.
Minister Klink van Volksgezondheid is niet van plan de aansprakelijkheid rondom het Elektronisch patiëntendossier (EPD) te verbeteren, dat meldt de minister in schriftelijk antwoord op Kamervragen. De Consumentenbond roept de Tweede Kamer op verbetering te eisen en aansprakelijkheid bij misbruik van privé-gegevens van consumenten goed te regelen. Het moet voor consumenten heel duidelijk zijn bij welke instantie ze moeten aankloppen als ze klachten hebben over of slachtoffer zijn geworden van misbruik van hun privé-gegevens uit het EPD.
In navolging van de Consumentenbond pleit ook de Tweede Kamer voor betere en goed leesbare bijsluiters bij medicijnen. De kamer nam begin juli een motie aan, waarmee minister Klink van Volksgezondheid nu aan de slag moet.
De Eerste Kamer moet zich hard maken voor een onafhankelijke toezichthouder op ons drinkwater. De Consumentenbond pleit, samen met de Vereniging Eigen Huis en VEMW, voor de inrichting van een Waterkamer bij de NMA. Alleen dan is er voldoende toezicht en bescherming voor consumenten tegen te hoge prijzen voor ons drinkwater. De Eerste Kamer behandelt het wetsvoorstel Drinkwater op 6 en 7 juli 2009.
Voor consumenten is het onduidelijk of de huidige dienstverlening van DSB Bank aan de wettelijke eisen voldoet. De Consumentenbond heeft de bank gevraagd of zij maatregelen heeft getroffen om het overtreden van regels in de toekomst te voorkomen. Toezichthouder AFM maakte 1 juli 2009 bekend dat DSB Bank twee boetes krijgt van in totaal €120.000 omdat de bank voor hypotheekaanvragen beoordelingscriteria hanteert die niet zijn vastgelegd én omdat onvoldoende informatie over klanten is ingewonnen.
Fabrikanten maken het consumenten vrijwel onmogelijk om restitutie te krijgen voor een niet gewenste licentie van Microsoft Windows Vista. Bij aanschaf van een nieuwe pc of notebook wordt een licentie meestal meegeleverd. Consumenten betalen daarvoor ongemerkt zo’n 35 tot 100 euro. Na aankoop mag de licentie worden geweigerd en geldt het recht op restitutie van het licentiebedrag. In de praktijk werpen fabrikanten zoveel drempels op dat het consumenten nagenoeg niet lukt om het bedrag terug te krijgen. Dit publiceert de Consumentenbond in de Digitaalgids van juli/augustus.
Ondanks een negatief advies van de Consumentenbond en andere consumentenorganisaties is een treinretour per 1 juli 2% duurder geworden. Ter compensatie werd een enkele reis 3% goedkoper. De NS zet hiermee een eerste stap naar het afschaffen van retourtjes in het chipkaarttijdperk. De bond vindt het niet verstandig deze maatregel nu al te nemen omdat de introductie van de OV-chipkaart op z'n vroegst in oktober verwacht wordt. Bovendien zijn de reizigers nauwelijks geïnformeerd.
Brood wordt minder zout. De Warenwet verandert op 1 juli 2009, brood mag nog maar maximaal 2,1% zout bevatten in plaats van 2,5%. Hiermee wordt een belangrijke stap gezet in de campagne van de Consumentenbond voor minder zout in levensmiddelen, maar de bond ziet mogelijkheden voor een verdere verlaging naar 1,8% in 2011.
Telfort en Ziggo hebben klachten van leden van de Consumentenbond voortvarend opgelost. Dat blijkt uit de evaluatie van de groepsactie die de bond eind maart 2009 opstartte. De bond blijft het functioneren van deze providers in de gaten houden via de Providermonitor die tweemaandelijks in de Digitaalgids wordt gepubliceerd. In bijna twee maanden tijd ontving de bond 319 klachten over Telfort en 410 klachten over Ziggo, met name over slecht of niet functionerende telefoon- en internetverbindingen.
Overstappen naar een andere aanbieder van internet, vaste en mobiele telefonie of televisie wordt vanaf 1 juli 2009 makkelijker. Door een wijziging van de Telecommunicatiewet mogen consumenten na de eerste contractperiode van één of twee jaar sneller opzeggen. Het opzegtermijn is voor consumenten dan nog maximaal één maand. Aanbieders mogen het abonnement niet langer stilzwijgend verlengen voor de duur van bijvoorbeeld een jaar.
De kosten voor mobiele telefonie vanuit andere EU-landen zijn per 1 juli 2009 aan banden gelegd. Het Europese parlement heeft maximale tarieven ingesteld voor bellen, sms-en en surfen binnen de EU. Een sms versturen vanuit een andere EU-land kost inclusief BTW maximaal 13 cent. Mobiel bellen kost straks maximaal 51 cent per minuut. Bovendien moeten de aanbieders na de eerste halve minuut verplicht per seconde afrekenen.
Consumenten met klachten over 0900-nummers kunnen vanaf 1 juli 2009 terecht bij een geschillencommissie. Die klachten kunnen bijvoorbeeld gaan over lange wachttijd of onduidelijke kosten. Alle ondernemers die gebruik maken van een 0900-nummer met een tarief dat hoger is dan lokaal tarief zijn wettelijk verplicht zich aan te sluiten bij de geschillencommissie.
De Consumentenbond roept de Tweede Kamer op zich hard te maken voor één landelijk klachtenloket in de zorg. Alleen met één onafhankelijke, laagdrempelige geschillencommissie is het voor consumenten en patiënten duidelijk waar zij met klachten over zorgaanbieders naar toe kunnen. Na de zomer zal de Tweede Kamer zich over het voorstel Wet Cliëntenrechten Zorg behandelen.
Staatssecretaris Heemskerk doet te weinig concrete voorstellen die consumenten meer bescherming bieden bij het kopen van producten of diensten via de telefoon (kopen op afstand). De staatssecretaris geeft wel gehoor aan het pleidooi van de Consumentenbond om de toezichthouder Consumentenautoriteit meer bevoegdheden te geven. De bond roept de Tweede Kamer op de staatssecretaris aan zijn belofte te houden om met meer concrete beschermingsmaatregelen voor consumenten bij koop op afstand te komen.
De Consumentenbond spant samen met Zorgverzekeraars Nederland (ZN) een rechtszaak (spoedprocedure) aan tegen de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). Inzet is de plotselinge en niet onderbouwde prijsstijging van 13% voor beugels en andere orthodontie-behandelingen per 1 juli 2009. De bond en ZN vragen de rechter om het besluit van toezichthouder NZa te vernietigen. De zaak dient op 9 juli om 11:30 uur bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven in Den Haag.
Consumenten die probiotica willen gebruiken, moeten blijven opletten. Hoewel het voor gezonde consumenten waarschijnlijk gewoon veilig is, pleit de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) ervoor dat fabrikanten van probiotica-producten, zoals pillen of yoghurtdrankjes, kwetsbare consumenten gaan waarschuwen voor mogelijke risico’s van het gebruik van hun producten. De Consumentenbond adviseert consumenten die last hebben van darmkwalen of verzwakte weerstand gebruik van probiotica eerst te overleggen met hun huisarts.
Reizigers die te maken krijgen met langdurige vertraging, geannuleerde vluchten of met instapweigering kunnen met niet opgeloste klachten vanaf 1 juli 2009 terecht bij de Geschillencommissie Luchtvaart.
Het voor 22 juni 2009 geplande debat in de Tweede Kamer over de Nota Overgewicht is opnieuw uitgesteld, dit keer tot na de zomer. Als direct gevolg daarvan komt er voorlopig geen besluit over een verbod op reclame voor snoep, chips en ijs gericht op kinderen tot 12 jaar.
IDG, de uitgever van computerblad Computer!Totaal, staakt alle lopende incassoprocedures. Dat is het resultaat na bemiddeling van de Consumentenbond.
Als het aan de Consumentenbond ligt, krijgt ieder groot bedrijf binnenkort in zijn raad van commissarissen (RvC) een ‘consumentencommissaris’.
Gratis downloaden van muziek voor eigen gebruik moet ook in de toekomst toegestaan blijven. De Consumentenbond reageert hiermee op het rapport Auteursrechten, dat een werkgroep onderleiding van Arda Gerkens vandaag aan de Tweede Kamer presenteerde.
Wetgeving is de laatste mogelijkheid om een eind te maken aan reclame voor snoep, chips, fris en ijs gericht op kinderen tot 12 jaar. Die conclusie trekt de Consumentenbond nu blijkt dat de koepel van levensmiddelenfabrikanten (FNLI) de door de bond voorgestelde reclamecode afwijst.
De banken lanceren op 16 juni 2009 de gratis IBAN BIC service http://www.ibanbicservice.nl die consumenten helpt bij het omnummeren van hun bankrekeningnummer naar een Europees rekeningnummer bestaande uit 18 tekens (combinatie van cijfers en letters).
De Consumentenbond wil niet dat een eventuele aanpassing van de huidige garantieregeling voor spaartegoeden leidt tot lagere rentes voor consumenten.
Sinds begin 2008 worden er vaker goedkope medicijnen voorgeschreven. Dat leidt tot een fikse besparing in de zorgkosten. In de ogen van de Consumentenbond moet die besparing rechtstreeks ten goede komen aan de consument, bijvoorbeeld in de vorm van een lagere premie voor de zorgverzekering of kwalitatief betere zorg.
De Consumentenbond onderneemt een ultieme poging om een eind te maken aan reclame voor ongezonde producten gericht op kinderen tot 12 jaar.
Supermarkten gaan betalen met de pinpas verder stimuleren door ‘pin-only’-kassa’s te openen.
De Stichting Verliespolis heeft 9 juni 2009 een nieuwsbrief aan haar leden op de website gepubliceerd met daarin een uitgebreide toelichting op de inkomsten van de stichting.
Laat je stem horen en teken voor meer energiezuinigheid op www.driekeerbeter.nl. Al meer dan 1000 consumenten steunen de actie van de Consumentenbond en Stichting Natuur en Milieu om de nieuwe Europarlementariërs huiswerk mee te geven en te zorgen voor meer energiezuinigheid.
Er kan volgens de Consumentenbond geen sprake zijn van aanscherping van de hypotheekgedragscode zolang niet is aangetoond dat de huidige norm leidt tot problemen.
RTL Nieuws bracht 8 juni 2009 een nieuwsitem over de verdiensten van stichtingen die namens gedupeerde consumenten onderhandelen met verzekeraars over een schadevergoeding in het woekerpolisdossier.
Wat zijn de gevolgen van de kredietcrisis voor mij zelf? Kan ik nog veilig sparen of beleggen? Dat zijn vragen waarmee de Consumentenbond de afgelopen maanden overspoeld is. De minigids Veilig Sparen en Beleggen geeft onder andere antwoord op de vraag hoe consumenten op een veilige manier kunnen zorgen voor zekerheid voor later.
De hoogste rechter, de Hoge Raad, oordeelt dat aanbieders van aandelenlease-producten hun klanten nadrukkelijker hadden moeten wijzen op het risico van een restschuld.
Uit onderzoek van het NIVEL blijkt dat de Nederlandse consument tevreden is over de dienstverlening en service van de apotheek.
Meer dan 7600 consumenten zijn op zoek geweest naar hun ideale man/vrouw in Europa en hebben de EP-kandidatenmatch van de Consumentenbond ingevuld. 30% van de matches kwam tot stand met de nummer 4 op de lijst van D66, Gerhard Mulder. De Consumentenbond roept Gerhard Mulder daarom uit tot meest consumentvriendelijke kandidaat-Europarlementariër.
Consumenten die in een telefonisch verkoopgesprek vragen om vrijblijvende schriftelijke informatie moeten die toegestuurd krijgen. Toch blijkt uit klachten bij de Consumentenbond dat energiebedrijven deze bepaling uit de gedragscode niet goed naleven. Consumenten klagen dat ze zich door callcenter-medewerkers onder druk voelen gezet: een aantrekkelijk telefonisch aanbod moet direct geaccepteerd worden anders gaat het over.
Consumenten zijn gemiddeld 35% goedkoper uit als ze in de supermarkt alleen voor huismerken kiezen. Dat blijkt uit de nieuwste prijspeiling van de Consumentenbond. Nettorama is zowel bij de A-merken als met zijn huismerk (Perfekt) de goedkoopste supermarkt. Super de Boer en MCD zijn op beide fronten het duurst.
Artsen informeren consumenten niet goed over het feit dat hun medische gegevens worden opgeslagen in regionale elektronische patiëntendossiers (EPD). Dat concludeerde de privacywaakhond, het College bescherming persoonsgegevens (CBP), op 27 mei 2009. De Consumentenbond roept de betrokken partijen op deze misstanden bij de invoering van het landelijke EPD te voorkomen. Consumenten moeten weten wat er met hun gegevens gebeurt en waar ze terecht kunnen met klachten of het verhalen van schade bij misbruik van gegevens.
De bescherming van Europese consumenten is in de conceptrichtlijn Consumentenrechten onvoldoende. Dat concludeert de Commissie voor Consumentenaangelegenheden van de SER (SER-CCA), waarin ook de Consumentenbond vertegenwoordigd is, in zijn advies aan het Nederlandse kabinet. Met name het recht op garantie en de regels rondom algemene voorwaarden moeten worden verbeterd. Het kabinet zal dit advies gebruiken bij de onderhandelingen in Europa.
Het geld dat Eurocommissaris Kroes aan boetes heeft geïnd, moet worden ingezet om collectieve schadevergoeding aan gedupeerde consumenten mogelijk te maken. De Consumentenbond pleit ervoor dat met de opbrengst van de boetes consumentenorganisaties financieel worden ondersteund bij het voeren van collectieve acties voor schadevergoeding. Niet alleen overtredingen van het mededingingsrecht moeten worden bestraft, óók moet er compensatie plaatsvinden voor de schade die aan consumenten is toegebracht.
Bij de Pensioenlijn van de Consumentenbond (045 - 579 6900) zijn in de eerste weken honderden telefoontjes binnengekomen. Ook bezochten bijna 25.000 mensen de informatie op internet. Op basis van dit succes is besloten om het speciale informatienummer ook open te stellen voor mensen die geen lid zijn van de bond.
“Patiënten moeten zoveel mogelijk informatie van onafhankelijke partijen krijgen. De farmaceutische industrie is in de eerste plaats gericht op winst.” Dat zei kandidaat-Europarlementariër Kartika Liotard (SP) op de stelling ‘Farmaceutische bedrijven mogen niet direct informatie aan patiënten sturen’ in het lijsttrekkersdebat dat werd gehouden tijdens het symposium Privé-gegevens van de Consumentenbond op 14 mei. Volgens Hans van Baalen (VVD) is een verbod onwerkbaar: “Als een patiënt voldoende informatie krijgt, ook van de industrie, wordt hij een betere gesprekspartner van de arts. Bij misleidende informatie moeten we hard straffen.”
Eurocommissaris Kroes heeft computerchip-fabrikant Intel een recordboete van ruim een miljard euro opgelegd vanwege misbruik van zijn dominante marktpositie. De Consumentenbond heeft in 2006 via de Europese koepel van consumentenorganisaties (BEUC) aangedrongen op een grootscheeps onderzoek. De bond ziet de boete dan ook als een terecht besluit.
Slachtoffers en nabestaanden van de legionella-ramp op de Westfriese Flora (1999) krijgen binnenkort eindelijk een schadevergoeding. Dat is de kern van de uitspraak in het kort geding dat de Consumentenbond had aangespannen tegen Stichting Talpa. Die stichting heeft al jaren ruim een half miljoen euro in kas, maar dat geld is tot op heden niet uitgekeerd aan de slachtoffers.
Consumenten en patiënten hebben in het Elektronisch Patiënten Dossier (EPD) weliswaar zeggenschap over hun privé-gegevens, maar het is onduidelijk wie aansprakelijk is als de informatie in verkeerde handen valt én waar mensen in zo’n geval kunnen aankloppen. De bond roept het ministerie van VWS op om voor de invoering van het EPD maatregelen te treffen door aansprakelijkheid bij wet te regelen.
Als het aan de Europese Commissie ligt worden alle Radio Frequency Identification (RFID-) chips aan de kassa automatisch uitgeschakeld. Dit maakte de Commissie op 12 mei bekend. De Consumentenbond is te spreken over de gepresenteerde nieuwe maatregelen. Het biedt de garantie dat consumenten niet geconfronteerd worden met eventuele nadelige gevolgen rondom privé-gegevens.
Aegon Bank heeft geen redelijke termijn in acht genomen bij de invoering van nieuwe voorwaarden voor internetbankieren. Klanten die niet direct akkoord gingen, konden niet meer via internet bij hun geld.
Wie is jouw ideale man/vrouw in Europa? De Consumentenbond lanceert de EP-kandidatenmatch om deze vraag te beantwoorden. De EP-kandidatenmatch maakt het voor consumenten makkelijker om een kandidaat-europarlementariër (EP) te kiezen die zich hard maakt voor consumentenzaken. Op 4 juni maakt de bond bekend wie de populairste EP-kandidaat voor consumentenzaken is, op basis van alle ingevulde vragenlijsten.
Door strenge energienormen voor apparaten te stellen en een ambitieuzer energielabel te ontwikkelen, kunnen toekomstige Europarlementariërs er voor zorgen dat consumenten gemiddeld 200 euro per jaar besparen. Het huidige energielabel moet aangepast worden aan de stand van de markt, zodat apparaten met het A-label altijd behoren tot de 20% meest zuinige apparaten. De Consumentenbond roept, samen met Stichting Natuur en Milieu, consumenten op te tekenen voor energiezuiniger apparaten op www.driekeerbeter.nl, om zo energie, geld en tijd te besparen.
Er komt steeds meer bewijs voor het nut van het gebruik van ‘verkeerslichten’ om aan te geven of voedingsmiddelen wel of niet gezond zijn. Begin mei zijn de resultaten gepresenteerd van twee onderzoeken. Beide onderzoeken tonen aan dat voedingslogo’s zonder kleurcodering – de ‘Dagelijkse Voedingsrichtlijn’ – veel minder effectief zijn. De resultaten van deze studies sluiten naadloos aan op eerdere onderzoeken en conclusies van de Consumentenbond.
Begin mei 2009 presenteerde de Consumentenbond in de Digitaalgids de resultaten van een onderzoek naar de echte snelheid van mobiel internet. Een korte samenvatting van die test verscheen ook op de website van de bond. De belangrijkste conclusie is dat providers de beloofde maximale snelheid vaak niet waarmaken.
De Consumentenbond is van maandag 11 t/m zondag 17 mei aanwezig bij de Libelle Zomerweek op het Almeerderstrand. Lekker shoppen, genieten van spetterende optredens, meedoen aan leuke workshops, heel veel nieuwe ideeën opdoen, proeven van allerlei lekkers. En dat allemaal in een heerlijk mediterrane sfeer.
Energie:direct is te strikt omgegaan met de toepassing van zijn Laagsteprijs Garantie, waardoor claims van consumenten onterecht werden afgewezen. Het energiebedrijf heeft dit na tussenkomst van de Consumentenbond aangepast. Klanten bij wie de claim ten onrechte is afgewezen, kunnen die alsnog indienen.
Providers maken vaak de beloofde snelheid bij mobiel internet niet waar, dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond in de Digitaalgids van mei 2009. Een gebruiksvriendelijk toestel en een snelle verbinding zijn bepalend voor het succes van mobiel internet.
Reisorganisatie Gold Travel uit Hilversum moet zijn garantstelling gaan regelen of stoppen met het aanbieden van pakketreizen. Dat heeft de rechter bepaald in een zaak die was aangespannen door de Consumentenautoriteit (CA). De CA gaat nog zo’n tien andere bedrijven aanpakken die hun (wettelijke) garantieregeling niet op orde hebben.
Consumenten moeten weten waar ze aan toe zijn met de recente uitbraak van varkensgriep. De Consumentenbond pleit voor heldere informatie over gezondheidsrisico’s en voor duidelijke reisadviezen.
Reizen per trein dreigt in 2010 extra duur te worden omdat de NS 30 miljoen euro meer moet gaan betalen aan spoorbeheerder ProRail. De Consumentenbond verzet zich tegen de prijsstijging en steunt de klacht die de NS inmiddels heeft neergelegd bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit.
Vanochtend werden in Amsterdam de Awards van de Consumentenbond uitgereikt. Na ruim 3000 inzendingen en bijna 16.000 stemmen zijn de winaars van de Topper en Flater Awards bekend. De Topper Award in de categorie Geld & Verzekering is gewonnen door ASN Bank/ Rabobank/ Triodos Bank als rotsen in de branding. Icesave spaarrekeningen kreeg in deze categorie de Flater uitgereikt. In de categorie Elektronica & Communicatie is de Topper Award naar TomTom autonavigatie gegaan. De Flater Award kwam in handen van Ziggo helpdesk.
Verzekeraars moeten stoppen met het in rekening brengen van gederfde kosten als een beleggingsverzekering stopt. Dat is de belangrijkste conclusie van de Consumentenbond na een jaar van onderzoeken naar banksparen en levensverzekeringen. Deze onderzoeken zijn gebundeld in het boek ‘Het nieuwe sparen’ dat op 22 april 2009 gepresenteerd werd. Als consumenten nu vroegtijdig stoppen met een beleggingsverzekering is dat extra duur omdat een verzekeraar dan in één keer alle gederfde kosten compenseert in de eindafrekening. Bij banksparen kunnen consumenten op elk willekeurig moment stoppen zonder een dergelijke compensatie.
Het Europees Parlement heeft ingestemd met nieuwe voorstellen die een einde moeten maken aan hoge rekeningen voor mobiel bellen en internetten in de Europese Unie. Vanaf 1 juli 2009 kost een sms versturen vanuit het buitenland maximaal 11 eurocent. Mobiel bellen kost straks maximaal 43 cent per minuut. Het parlement stemde met een overgrote meerderheid voor de voorstellen; 646 stemmen voor en 22 tegen.
Consumenten die een hypotheek willen afsluiten, hebben recht op individueel maatwerk. Zij moeten de mogelijkheid houden om hypotheekleningen af te sluiten die groter zijn dan 100% van de waarde van het huis. Datzelfde geldt voor hypotheken die hoger zijn dan 4,5 keer het bruto jaarsalaris. Het is onbegrijpelijk dat toezichthouder AFM nu op de stoel van de wetgever gaat zitten en deze normen wil aanpassen. De taak van de AFM is toezicht houden op de uitvoering van de bestaande regels. De Consumentenbond wil dat de Minister van Financiën duidelijkheid geeft over wat de regels zijn en wie de regels maakt. Toekomstige huizenkopers moeten zo snel mogelijk weten waar ze aan toe zijn.
Unilever gaat de komende tijd de hoeveelheid zout in bijna al zijn voedingsmiddelen verlagen. De Consumentenbond spreekt van een plan met ambitie. Unilever is het eerste bedrijf dat deze stap zet, andere bedrijven – en ook de supermarkten met hun huismerken en de horeca – moeten nu volgen. Dat is belangrijk want te veel zout zorgt voor een hogere bloeddruk, wat kan leiden tot een beroerte of hartinfarct.
Niet alleen telecombedrijven, webwinkels en banken moeten verlies van privé-gegevens melden, maar alle bedrijven en overheden die deze gegevens van consumenten gebruiken. De Consumentenbond pleit voor deze brede meldingsplicht in zijn recent gestarte campagne bescherming privé-gegevens. 17 april 2009 publiceerde het Ministerie van Economische Zaken een quick scan naar een meldingsplicht van gegevensverlies. Een van de belangrijkste conclusies uit dit onderzoek is dat organisaties waarschijnlijk meer aandacht aan beveiliging zullen schenken als er een meldingplicht bestaat.
De veel bekritiseerde vliegtax wordt per 1 juli 2009, precies een jaar na de invoering, weer afgeschaft. Wat betekent dat voor reeds geboekte reizen en wanneer heb je recht op geld terug? De Consumentenbond geeft antwoord op de meest gestelde vragen.
In drie weken tijd hebben ruim 450 leden van de Consumentenbond hun klachten over Telfort of Ziggo aangemeld bij de groepsactie van de Consumentenbond. Deze leden zijn vaak al lang verstoken van een internet- of telefoonverbinding of hebben regelmatig te maken met storingen. Ondanks herhaalde contacten met een van beide providers bleven hun klachten tot nu toe onopgelost. De bond heeft met beide providers de afspraak dat deze klachten nu binnen twee weken worden opgelost en de eerste signalen daarvan zijn hoopgevend.
Steeds meer treinreizigers zijn tevreden over de totale dienstverlening van de NS. In de eerste drie maanden van 2009 gaf 77% van de reizigers een algemeen rapportcijfer van een 7 of hoger. Eind 2008 was dat nog 75%, en in 2005 68%. Ook over de informatie bij ontregelingen zijn iets meer mensen tevreden. Het reizigersoordeel over op tijd rijden blijft echter steken op 51%.
De Consumentenautoriteit (CA) heeft in 2008 een aantal successen geboekt, bijvoorbeeld bij de aanpak van SMS-diensten, koop en garantie en oneerlijke handelspraktijken. Toch pleit de Consumentenbond ervoor dat de toezichthouder meer mogelijkheden krijgt om sneller en effectiever op te treden bij praktijken die in strijd zijn met de wet. De bond reageert hiermee op de publicatie van het Jaarverslag 2008 van de CA op 16 april 2009.
De Consumentenbond daagt Stichting Talpa voor de rechter omdat zij slachtoffers van de legionella-uitbraak op de Westfriese Flora in 1999 niet schadeloos stelt. Recent ontdekte de bond dat verzekeraar Nationale Nederlanden al in 2002 een groot geldbedrag in een aparte stichting heeft gestort om slachtoffers van deze ramp een schadevergoeding te geven. Slachtoffers en nabestaanden hebben echter tot op heden, ondanks jaren procederen, nog geen uitkering gekregen.
De Nederlandse Mededigingsautoriteit (NMa) publiceert voor de zomer de resultaten van zijn onderzoek naar de prijzen van groenten en fruit in supermarkten, met name naar het verschil in prijzen die telers rekenen en de prijs die consumenten in de supermarkten betalen. Eind 2008 riep de Consumentenbond de NMa op onderzoek hiernaar te doen. Het risico bestaat dat consumenten door een machtsmisbruik van supermarkten te veel betalen voor hun verse groenten of fruit.
De Consumentenbond keert definitief niet terug in het landelijk overleg over invoering van de OV-chipkaart in het stads- en streekvervoer. De bond heeft er onvoldoende vertrouwen in dat dit overleg bijdraagt aan het oplossen van belangrijke knelpunten, zoals het gebrek aan uniformiteit van de apparatuur en het feit dat het voor mensen lastig is om op voorhand in te schatten hoe duur de reis is. Bovendien worden de belangrijke beslissingen de komende tijd vooral op regionaal niveau genomen, waardoor het landelijk overleg weinig meerwaarde heeft.
Staatssecretaris Frank Heemskerk gaat op verzoek van de Tweede Kamer bekijken wat er moet veranderen om consumenten beter te kunnen beschermen tegen dubieuze telefonische verkooppraktijken. De Consumentenbond pleit voor een systeem waarbij de koop pas definitief is als mensen die in eerste instantie telefonisch ‘ja’ zeggen, vervolgens uit eigen beweging nogmaals ‘ja’ zeggen nadat het bedrijf hen schriftelijk heeft geïnformeerd over belangrijke zaken als contractduur, prijs, opzegtermijn en andere voorwaarden.
De banken gaan de klant eindelijk weer centraal stellen, dat is de belangrijkste conclusie uit het rapport van de Commissie Maas over de toekomst van de banken. De Consumentenbond pleit er al lange tijd voor dat financieel dienstverleners de klant en zijn wensen veel meer centraal stellen in hun dienstverlening. De bond roept de banken op deze mooie woorden nu ook in daden om te zetten. Laat zien wat de klant wil en onderzoek of de dienstverlening daar bij aansluit.
Consumenten krijgen extra mogelijkheden om hun rekeningtegoeden te beschermen tegen ongewenste incasso’s. De Consumentenbond heeft samen met de Nederlandse banken overeenstemming bereikt over extra veiligheidsmaatregelen bij invoering van de Europese incasso vanaf 1 november 2009. Het merendeel van de zorgpunten van de bond voor incassobetalingen in de Europese betaalmarkt is hiermee weggenomen.
De Minister van Economische Zaken moet het wetsvoorstel slimme energiemeters aanpassen naar aanleiding van het debat in de Eerste Kamer op 7 april 2009. De slimme energiemeter moet een keuze voor consumenten zijn, op weigering staat geen straf. Consumenten die de oude meter willen laten hangen, zijn daarin vrij. De Eerste Kamer dwingt de minister hiermee de heetste hangijzers voor de Consumentenbond uit het wetsvoorstel te halen. De bond roept de Tweede Kamer op om in het belang van consumenten in te stemmen met deze wijzigingen.
De website van de Geschillencommissie – de onafhankelijke instantie die beslist over geschillen tussen bedrijven en consumenten – is een tijd lang slecht beveiligd geweest. Privacygevoelige gegevens lagen daardoor voor het oprapen. Het lek kwam aan het licht na onderzoek door de NOS. Inmiddels is de website tijdelijk uit de lucht.
Het College bescherming persoonsgegevens (CBP) heeft arbodienst Tredin een dwangsom opgelegd.
De brandveiligheid in Nederlandse ziekenhuizen is redelijk op orde, maar kan beter. De Consumentenbond hield een steekproef onder negen willekeurig gekozen ziekenhuizen.
De Consumentenbond vindt het belangrijk dat consumenten een goede keuze kunnen maken voor kraamzorg.
De Consumentenbond krijgt regelmatig veel vragen van leden over hoe consumenten moeten handelen bij een mogelijk faillissement van een bedrijf of wat te doen bij een daadwerkelijk faillissement. Recent naar aanleiding van het faillissement van autodealer en importeur Kroymans. De belangrijkste vragen en antwoorden op een rij:
De Algemene Rekenkamer heeft op 31 maart 2009 het onderzoek naar toezicht op het transport van energie gepubliceerd. De Rekenkamer onderschrijft de conclusie van de Consumentenbond dat het toezicht op deze monopolie niet goed werkt waardoor consumenten te veel betalen voor gas- en elektriciteitstransport. Consumenten worden niet voldoende tegen de monopolies van netbeheerders beschermd. De bond eist dat de Tweede Kamer ingrijpt en de minister dwingt een einde te maken aan deze praktijk en gaat zorgen voor adequate bescherming van consumenten in deze sector.
Als het aan de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) ligt, dan worden de tandartstarieven uiterlijk per 2011 vrijgegeven. Dat betekent dat tandartsen, orthodontisten en mondhygiënisten dan echt met elkaar kunnen concurreren. Minister Klink (Volksgezondheid) en de Tweede Kamer moeten binnenkort over het advies van de NZa beslissen.
Bart Combée is op 1 april begonnen als nieuwe algemeen directeur van de Consumentenbond. In die functie is hij de opvolger van Felix Cohen, die eind maart na een dienstverband van ruim elf jaar stopte bij de bond.
Vanaf 1 april 2009 moet een tussenpersoon vertellen hoeveel euro hij verdient aan de verkoop van hypotheken en complexe producten zoals bijvoorbeeld beleggingsverzekeringen. De tussenpersoon moet de informatie geven voordat de overeenkomst wordt gesloten. Doet hij dat niet, dan overtreedt hij de wet. De Consumentenbond heeft zich jarenlang hard gemaakt voor het openbaar maken van de beloning die een tussenpersoon ontvangt als hij een financieel product aan een consument verkoopt.
De Consumentenbond pleit ervoor dat er een bonusverbod komt op alle financiële producten. Alleen dan verdwijnen de perverse prikkels uit het systeem die de kans op mis-selling (verkeerde adviezen of niet-passende producten) vergroten. Het Ministerie van Financiën werkt op dit moment aan een wetsvoorstel dat een totaalverbod op bonussen voor alleen hypotheekproducten regelt.
Consumenten die een slimme energiemeter weigeren, zijn strafbaar en lopen het risico op 6 maanden gevangenisstraf, een taakstraf of een boete van maximaal 17.000 euro. De Consumentenbond roept de Eerste Kamer op om dinsdag 31 maart 2009 tegen de slimme energiemeter te stemmen en het wetsvoorstel terug te sturen naar de Tweede Kamer.
Op last van toezichthouder OPTA krijgen duizenden mensen het geld terug dat in rekening is gebracht nadat ze eind vorig jaar minutenlang voor niks in de wacht stonden bij een 0900-nummer van Scrappy Electronics. De gedupeerde consumenten krijgen het geld automatisch teruggestort via hun telefoonmaatschappij.
De Consumentenbond pleit voor een duidelijke richtlijn voor vermelding van de voedingswaarde van producten in restaurants.
Er was even verwarring of MP3-spelers en harddiskrecorders duurder zouden worden. Het hing in de lucht dat op beide media een thuiskopieheffing geheven zou worden. Maar het ministerie van Justitie heeft deze onduidelijkheid weggenomen: een thuiskopieheffing is nu en in de toekomst alleen van toepassing op CD’s en DVD’s, wat nu al het geval is.
De Bondsraad vergadert op 18 april op het kantoor van de Consumentenbond in Den Haag. De Bondsraad is het ledenparlement van de Consumentenbond en zal onder meer vergaderen over het jaarverslag en de jaarrekening.
De levensmiddelenindustrie heeft zijn voorgestelde reclamecode voor voedingsmiddelen op 26 maart 2009 teruggetrokken bij de Stichting Reclamecode. De sector gaat eerst de kabinetsnota Overgewicht bestuderen. De Consumentenbond wil nu op korte termijn een adequate set aan spelregels voor reclame van voedingsmiddelen. De bond verwacht voor de zomer een voorstel van de branche met de minimale leeftijdsgrens van 12 jaar voor ongezonde voedingsmiddelenreclame.
De Consumentenbond eist van sms–dienstverleners Abor Creative en Netsize (en van betrokken telecomproviders zoals T-Mobile en Vodafone) dat ze de kosten van ongevraagd verstuurde sms’jes terugbetalen aan alle gedupeerde consumenten. Gebeurt dat niet, dan stapt de bond naar de rechter.
De Consumentenbond heeft met Telfort en Ziggo afspraken gemaakt naar aanleiding van voortdurende klachten van leden over deze internetproviders. Consumenten krijgen bijvoorbeeld te maken met telefoonverbindingen die wegvallen of internetverbindingen die uitvallen.
Ruim 300 leden van de Consumentenbond hebben de afgelopen week de belastingexpert van de Consumentenbond een vraag voorgelegd over de belastingaangifte 2008. Vragen als ‘ik heb mijn spaarpolis afgekocht, waar moet ik dat opgeven?’ maar ook ‘mag ik inentingen voor een buitenlandse reis aftrekken’. Vragen met bijbehorende antwoorden van expert Marjan Langbroek zijn terug te vinden op de website.
De Consumentenbond vraagt samen met de ANWB en ROVER aandacht voor het ‘lek’ in de nieuwe EU-verordening die treinreizigers meer rechten moet bieden bij ernstige vertragingen, het missen van aansluitingen en uitval van treinen. De organisaties willen dat EU-transportcommissaris Tajani voor de ingangsdatum, 3 december 2009, duidelijk maakt dat de spoorwegonderneming waar de reiziger zijn ticket koopt, aansprakelijk is voor het hele reistraject en niet slechts voor het traject binnen de eigen lidstaat.
EU-commissaris voor transport Tajani gaat onderzoeken hoe het is gesteld met de afhandeling van bagage door luchtvaartmaatschappijen. Aanleiding is een rapport van de Britse waakhond voor de luchtvaartsector AUC.
Een goede rechtspositie en bescherming. Dat is wat consumenten zeker nodig hebben in tijden van recessie. De Consumentenbond pleit daarom voor een hoge bescherming op Europees niveau.
Consumentenorganisaties uit de hele wereld hebben 15 maart – Wereldconsumentenrechtendag – aangegrepen om aandacht te vragen voor het snel groeiende probleem van overgewicht onder kinderen.
De nominaties voor de Consumentenbond Awards 2009 zijn bekend. Het uitreiken van de Consumentenbond Awards is een nieuw initiatief van de Consumentenbond. Met deze Awards wil de bond de Nederlandse consument bewust maken van het feit dat er grote kwaliteitsverschillen zijn tussen producten/diensten.
Zolang fabrikanten van snoep, chips, fris en ijs dwarsliggen komt er geen leeftijdsgrens op reclame voor ongezonde producten. De ministers Klink en Rouvoet stellen in de ‘Nota Overgewicht’ dat zelfregulering haalbaar is, maar de Consumentenbond denkt daar na jaren onderhandelen anders over. Of de bedrijven moeten overstag, óf er moet alsnog een wettelijk verbod komen op reclame voor ongezonde producten gericht op kinderen tot 12 jaar. Daarnaast wil de bond meer actie op het gebied van etiketten en voedingslogo’s. Pas dan wordt kiezen voor gezond écht makkelijk.
Het Europees parlement bespreekt eind april nieuwe voorstellen die een einde moeten maken aan hoge telefoon rekeningen voor mobiel bellen en internetten in het buitenland. Mobiel internet in het buitenland zou maximaal 50 eurocent per megabyte moeten kosten. De Consumentenbond pleit al enige tijd voor goedkopere tarieven voor bellen en surfen in het buitenland. In 2007 opende de bond een meldpunt waarop honderden klachten kwamen van consumenten die terug van vakantie torenhoge rekeningen ontvingen van soms wel meer dan 1000 euro.
Telecomwaakhond OPTA gaat controleren of internetproviders goede voorlichting geven over draadloze routers. Het is goed dat de OPTA dit initiatief neemt. Uit een recent onderzoek van de Consumentenbond blijkt namelijk dat bijna 50% van de draadloze routers niet of slecht beveiligd is.
Minister van Financiën Wouter Bos heeft op 10 maart 2009 bekend gemaakt dat de eerdere verhoging van de garantie op spaartegoeden naar € 100.000, permanent wordt. Daarmee kiest de Minister uitdrukkelijk voor zekerheid voor spaarders.
De Consumentenautoriteit (CA) heeft Pretium Telecom een boete opgelegd, omdat de wervingspraktijken van dit bedrijf in strijd zijn met de wet. Daarnaast moet Pretium Telecom zijn wervingspraktijken aanpassen, op straffe van een dwangsom. Het is goed dat de toezichthouder hiermee duidelijkheid geeft over de uitkomsten van het onderzoek naar de handelswijze van deze telecomaanbieder. Bij de evaluatie van de Wet Handhaving Consumentenbescherming zal de Consumentenbond er in de loop van dit jaar bij de politiek op aandringen dat onderzocht wordt of de toezichthouder voldoende middelen en bevoegdheden heeft om effectief op te kunnen treden tegen aanbieders zoals Pretium Telecom.
Net als de Consumentenbond wil nu ook de PvdA dat het gebruik van permanente rimpelvullers wordt verboden. Bijna de helft van alle privéklinieken maken nog steeds gebruik van dergelijke permanente middelen, zo blijkt uit recent onderzoek van RTL-nieuws. Eind 2007 kwam de Consumentenbond tot exact dezelfde conclusie.
Veel consumenten laten bij verkoop of dump vertrouwelijke en gevoelige informatie op hun harde schijf staan. Dit blijkt uit onderzoek van Security.nl dat via Marktplaats computers en tweedehands harde schijven van consumenten aanschafte.
Wanneer de rentetarieven gelijk blijven of dalen, kan het voor spaarders voordelig uitpakken als ze hun spaargeld op een termijndeposito plaatsen.
In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn de kosten voor betaaldiensten in 2009 maar beperkt gestegen.
Er komt meer concurrentie op de kabel. De Europese Commissie is het eens met een analyse van toezichthouder OPTA waarin staat dat er meer ruimte moet komen voor nieuwe of andere aanbieders.
De Consumentenbond heeft algemene voorwaarden voor HISWA-bemiddelaars in de watersport goedgekeurd. Deze nieuwe voorwaarden, die door HISWA en ANWB zijn opgesteld, bieden de watersporter meer bescherming en duidelijkheid bij de aanschaf of verkoop van een schip.
Na twee jaar ervaring opdoen met het opstellen van het Uniform Pensioenoverzicht (UPO) hebben pensioenfondsen hun zaakjes nog steeds niet op orde. De consument wordt hierdoor niet goed geïnformeerd over zijn pensioen.
De Chinese merken in de jaarlijkse test autobanden presteren onder de maat op nat wegdek. Dat blijkt uit een internationaal onderzoek naar zomerbanden, waaraan ook de Consumentenbond deelneemt. De resultaten staan in de Consumentengids van maart. Als beste uit de test in de gangbare breedtemaat 185/60 R14H komt de Michelin Energy Saver, die goede prestaties op zowel een natte als droge weg paart aan een lage rolweerstand en een uitstekende slijtvastheid.
Consumenten met spaargeld bij IceSave hebben nog tot en met 16 maart 2009 de mogelijkheid om een verzoek in te dienen bij De Nederlandsche Bank tot vergoeding van het spaartegoed onder het depositogarantiestelsel. Let op: bij een en/of rekening moeten beide rekeninghouders een aanvraag doen voor vergoeding.
Groepen gedupeerde consumenten en consumentenorganisaties moeten gemakkelijker schadevergoeding kunnen eisen bij een overtreding van de mededingingswet of het consumentenrecht. De Consumentenbond onderschrijft de oproep van de Europese Consumentenbond BEUC [link naar BEUC stukken] dat Europarlementariërs nu de kans moeten grijpen dit snel tot realiteit te maken. Het Europese Parlement stemt maandag 2 maart 2009 over het witboek van Eurocommissaris Kroes over verbeterde verhaalsmogelijkheden voor consumenten bij overtredingen van mededingingsregels.
Het gevaar dreigt dat pensioenfondsen hun deelnemers en gepensioneerden te laat informeren over de gevolgen van de financiële crisis voor hun eigen pensioen. De Consumentenbond pleit er voor werknemers en gepensioneerden vooraf actiever te betrekken bij belangrijke beslissingen van het pensioenfonds. Minister Donner van Sociale Zaken en Werkgelegenheid schrijft pensioenfondsen nu voor dat zij hun deelnemers en gepensioneerden op tijd en duidelijk moeten informeren over de inhoud van het herstelplan, maar pas op het moment dat het al vast staat.
Het is de bedoeling dat er op scholen de komende tijd minder reclame wordt gemaakt voor ongezonde producten. Dertien partijen waaronder staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs en de Consumentenbond zijn het donderdag 19 februari eens geworden over het Convenant Sponsoring.
De Postbank krijgt een boete van €30.000 omdat de bank in 2007 in 14 van de 48 gevallen consumenten geen goed, passend, advies heeft gegeven. Toezichthouder AFM maakte dit 19 februari 2009 bekend, terwijl het onderzoek in het eerste kwartaal van 2007 plaatsvond. Voor consumenten is het nu onduidelijk of de huidige dienstverlening van de Postbank wel aan de wettelijke vereisten voldoet. De Consumentenbond heeft de AFM daarom om opheldering gevraagd of de situatie inmiddels is verbeterd. De bond adviseert consumenten die denken dat ze in de laatste jaren een verkeerd advies hebben gekregen een klacht in te dienen bij de Postbank en eventueel vervolgens naar het Klachteninstituut Financiële Dienstverlening te stappen.
Het Centraal Planbureau (CPB) voorspelt dat de Nederlandse economie in 2009 met 3,5% krimpt en dat de werkloosheid fors gaat stijgen. Gezien de ernst van de economische situatie roept de Consumentenbond de regering op om bij het bestrijden van de crisis vooral te denken aan consumentgerichte maatregelen, zoals het stimuleren van de vraag.
Minister Klink van Volksgezondheid trok medio februari in de krant aan de bel: ‘De bereikbaarheid van de zorg komt in het geding als ziekenhuizen met vitaal belang voor een regio verdwijnen. En zorgverzekeraars moeten dan hun best doen zo’n ziekenhuis overeind te houden’, aldus de minister in diverse media.
De Consumentbond start een nieuwe campagne over privacy. De bond wil dat bedrijven en organisaties risicoaansprakelijk worden voor het juist gebruiken en beschermen van gegevens van consumenten.
De onderhandelingen tussen de Consumentenbond en de levensmiddelenindustrie over een nieuwe reclamecode zijn mislukt. Breekpunt is de leeftijdsgrens op reclame voor ongezonde producten zoals bijvoorbeeld snoep, chips, koek en ijs. Nu de weg van zelfregulering doodloopt, ligt de bal weer bij de overheid. De bond wil dat de ministers Klink en Rouvoet ervoor zorgen dat er alsnog een wettelijk verbod komt op reclame voor ongezonde producten gericht op kinderen tot 12 jaar. Het zou goed zijn als dat wordt opgenomen in de nota Overgewicht, die binnenkort verschijnt.
Ruim 1 miljoen Nederlanders heeft in de afgelopen vijf jaar een beleggingsverzekering vervroegd afgekocht of premievrij gemaakt. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Afkopen of premie vrijmaken is extra duur voor consumenten, want bij een korte looptijd drukken de kosten relatief zwaar op het rendement van een beleggingsverzekering. De bond adviseert consumenten die hun beleggingsverzekering vervroegd hebben afgekocht of premievrij hebben gemaakt extra aandacht te geven aan hun eigen situatie en deze door te laten rekenen bij een onafhankelijk financieel adviseur.
Huisartsen schieten tekort bij het voorschrijven van verslavende slaapmiddelen, zo blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Patiënten krijgen vaak meer pillen dan de bedoeling is, herhalingsrecepten worden te makkelijk verstrekt en gevaren van langdurig gebruik blijven onderbelicht.
De Minister Bos van Financiën moet regels opstellen om te voorkomen dat banken nog langer het voordeel van renteverlagingen van de ECB in hun eigen zak stoppen. Uit onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat de gemiddelde opslag op de variabele hypotheekrente van een tophypotheek in vijf maanden tijd is verdubbeld.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean tristique, erat id aliquam pretium, ante eros interdum diam, non ultrices dolor augue eu quam. Nam tincidunt felis vitae diam venenatis elementum.
Met ingang van 1 april 2009 is Bart Combée de nieuwe algemeen directeur van de Consumentenbond. Op voordracht van de Raad van Toezicht ging het ledenparlement van de bond, de bondsraad, gisteravond (22 januari) akkoord met de benoeming van Combée.
Aan de vooravond van een kamerdebat over auteursrecht discussieert de Consumentenbond met experts en belanghebbenden over de toekomst van het thuis downloaden en kopiëren van muziek en films.
Binnenkort hanteert Albert Heijn twee varianten van het ‘Gezonde Keuze Klavertje’. Gezonde producten (voorkeurscategorie) krijgen een groene ring om het klavertje, middenwegproducten een oranje ring. De Consumentenbond juicht de invoering van de kleurcodering toe. Toch blijft de bond voorstander van één overkoepelend systeem, waarbij het in één oogopslag duidelijk is of een product veel of weinig verzadigd vet, suiker en zout bevat. Het verkeerslichtsysteem is daarbij favoriet, zo blijkt uit onderzoek onder consumenten.
De Consumentenbond roept de financiële sector op in 2009 het leven te beteren om zo, na de Kredietcrisis en de woekerpolisaffaire, het vertrouwen van de consument terug te winnen. Voor verzekeraars de schone taak om, voor zover nog niet gedaan, een regeling te treffen voor compensatie van te hoge kosten bij beleggingsverzekeringen. Adviseurs krijgen de boodschap om écht onafhankelijk en integraal advies te gaan geven waarbij het belang van de klant voorop staat.