Zorgverzekeraars moeten beter informeren
Zorgverzekeraars informeren consumenten niet altijd over de contractering van zorgverleners. Dat kan beter. We horen graag wat jouw ervaringen zijn.
Wat is er mis?
Als je kiest voor een zorgverzekering, wil je in de loop van het jaar niet voor verrassingen komen te staan. Toch gebeurt het nog regelmatig dat consumenten niet weten welke zorgverleners een contract hebben met hun zorgverzekeraar. En of er beperkingen zijn.
Onze eisen?
We willen dat zorgverzekeraars consumenten actiever en concreter informeren. Het moet duidelijk zijn welke zorgverleners zij contracteren én onder welke voorwaarden. Uit onderzoek van ons blijkt namelijk dat die informatie vaak ontbreekt in zorgzoekers en polisbrieven.
Wat gaan we doen?
Samen strijden we voor eerlijke zorg voor iedereen. Laat ons weten waar volgens jou de zorg wel wat eerlijker mag. Zo krijgen wij scherp waar onze experts voor in actie moeten komen.
'Laat ons weten waar de zorg wel wat eerlijker mag.'
Meldpunt eerlijke zorg
Herken je dit?
- Je hebt zorg nodig, maar je moet heel lang wachten.
- Je kunt niet meer terecht bij de zorgverlener van je keuze.
- Je moet onverwacht bijbetalen voor zorg.
- Bij het afsluiten van je zorgverzekering was nog niet duidelijk of de verzekeraar een contract aanging met een zorgverlener.
Tijdlijn
2 december 2025Meldpunt 'te dure zorgverzekering' geopend
De Consumentenbond en ConsumentenClaim openen een meldpunt voor gedupeerden van koppelverkoop. Meerdere zorgverzekeraars verplichten je een dure basisverzekering te nemen als je een uitgebreid aanvullend pakket wilt. Of ze bieden geen goedkope aanvullende verzekeringen als je zelf voor een dure basisverzekering kiest. Door deze verplichte koppeling betaal je vaak veel meer voor je zorgverzekering dan nodig.
In 2024 deden we voor het eerst onderzoek naar koppelverkoop bij het zorgverzekeringsaanbod voor 2025. Toen maakten zeker 8 zorgverzekeraars zich schuldig aan deze praktijk. Voor 2026 is dat gestegen naar zeker 10: Achmea (via De Friesland, FBTO, Interpolis en Zilveren Kruis), CZ (via Nationale Nederlanden), Menzis, VGZ (via United Consumers en Univé), ONVZ en Zorg en Zekerheid.
4 juli 2025Geen behandelplafonds meer in de Geestelijke Gezondheidszorg
Op 2 juli 2025 heeft de Tweede Kamer een motie van Kamerlid Sarah Dobbe (SP) aangenomen. Deze motie vraagt de regering om te stoppen met omzetplafonds in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) en in de palliatieve zorg. De motie is aangenomen met steun van 103 Kamerleden. De Consumentenbond is blij met de aangenomen motie. Wij strijden al jaren tegen behandelplafonds in de gezondheidszorg. De Consumentenbond zal dit najaar controleren of zorgverzekeraars zich aan de motie houden.
15 november 2024Pleidooi: geen bijbetaling voor consumenten die te lang wachten op psychische hulp
Consumenten die te lang op de wachtlijst staan in de Geestelijke Gezondheidszorg, moeten zonder bijbetaling naar ongecontracteerde zorgaanbieders kunnen. Dat wil de Consumentenbond. Daarmee krijgen consumenten meer zekerheid nu duizenden GGZ-aanbieders nog niet gecontracteerd zijn bij de start van het overstapseizoen.
Voorheen konden consumenten met een restitutiepolis zonder bijbetaling terecht bij ongecontracteerde zorgaanbieders. Maar in 2025 biedt geen enkele verzekeraar de restitutiepolis nog aan.
Wachtlijsten ontlopen door een restitutiepolis af te sluiten, kan nu niet meer. Dat zorgt voor enorme onzekerheid. Wij willen daarom dat consumenten die langer dan de afgesproken tijd wachten op een gecontracteerde zorgaanbieder, zonder bijbetalen terechtkunnen bij een ongecontracteerde zorgaanbieder. Al dan niet via wachtlijstbemiddeling van de zorgverzekeraar.
Consumenten zijn al jarenlang de dupe van het falende contracteerbeleid van zorgverzekeraars en zorgaanbieders.
18 oktober 2024Consumentenbond opent meldpunt incassokosten zorgverzekeraars
Betaalde je tussen 2019 en 2023 incassokosten aan je zorgverzekeraar(s)? Misschien berekenden Zilveren Kruis, CZ, VGZ en Menzis je te veel. De vraag is of zij de juiste procedure volgden als je te laat je verzekeringspremie of zorgkosten betaalde. Wij zoeken uit of we je incassokosten kunnen terugvorderen.
28 juni 2024Kleine overwinningen eerste handhavingsbesluit
De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) komt maar deels tegemoet aan het handhavingsverzoek dat de Consumentenbond in november 2023 indiende vanwege schending van informatie- en transparantieverplichtingen.
Ondanks kleine overwinningen tekent de Consumentenbond bezwaar aan. Consumenten krijgen te weinig bescherming in het zorgstelsel.
Lees ook: NZa neemt onvoldoende stappen om consumenten te beschermen in huidige zorgstelsel
Samen sterk
Ben je het zat om er alleen voor te staan in een wereld vol misleidende reclames en onterechte kosten? Als lid van de Consumentenbond sta je nooit alleen. Samen zorgen we voor eerlijke producten, diensten en prijzen.

