icon-menu logo_footer preds symbol-afrader symbol-bestekoop symbol-besteuittest

Dwangsom voor Verpact: €506 miljoen statiegeld blijft liggen

Update
|
Toezichthouder Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt Stichting Verpact een dwangsom op. Verpact haalt namelijk opnieuw het wettelijk inzameldoel voor plastic flesjes niet. Dit is een belangrijke stap richting een eerlijker en transparanter statiegeldsysteem.

Petra van de Aa   Expert duurzaamheid | BelangenbehartigingGepubliceerd op:10 oktober 2025

Tijdelijke verhoging statiegeld 1200x800

Het statiegeldsysteem werkt nog niet goed. Te weinig flesjes en blikjes worden ingeleverd. Hierdoor blijft veel statiegeld bij Verpact liggen. In 2024 ging het om €139 miljoen. Sinds 2021 is het bedrag opgelopen tot €506 miljoen. Dat geld is betaald door consumenten, en moet ook weer bij hen terechtkomen.

Toezichthouder ILT legt Stichting Verpact een dwangsom op, omdat zij het wettelijk inzameldoel voor plastic flesjes van 90% niet haalt. Dit verhoogt de druk op Verpact om het statiegeldsysteem eerlijker en transparanter te maken. De inhoud van de dwangsom is nog niet bekend. Het is al de tweede keer dat ILT deze maatregel neemt vanwege slechte prestaties. 

Wat moet er beter? 

Wij willen dat Verpact:

  • Meer statiegeld uitkeert.
  • Het aantal innamepunten uitbreidt.
  • Openheid geeft over de geldstromen.

Samen met Fair Resource Foundation pleiten we voor een ‘retourbonus’: consumenten betalen 15 cent en krijgen 20 cent terug. Zo wordt inleveren aantrekkelijker.

Meer druk op Verpact 

Het is de tweede keer dat ILT een dwangsom oplegt. Ook staatssecretaris Aartsen wil dat Verpact beter presteert. Hij overweegt extra maatregelen, zoals:

  • Het statiegeldbedrag verhogen.
  • Positieve financiële prikkels.

We blijven ons inzetten voor een beter statiegeldsysteem. Een systeem dat zorgt voor minder zwerfafval én waarbij al het geld teruggaat naar de consument.

Meer weten?

Luister dan onze podcast Knagende Vragen. Milou Brand gaat in gesprek gaat met betrokken experts en consumenten.