De camerabril van Meta is een gevaar voor de privacy van iedereen. Daarom willen we dat Meta de instellingen en het ontwerp van de bril aanpast. En stopt met het verwerken van onrechtmatig verkregen gegevens.

Filmen met de camerabril gebeurt ongemerkt voor omstanders, die hebben er dan ook geen toestemming voor gegeven.
De camerabril ziet eruit als een gewone bril. Het lampje dat moet aangeven dat er beeld wordt gemaakt is niet zichtbaar genoeg en kan worden afgedekt.
De gegevens die de bril opslaat kunnen ook bij Meta terechtkomen en worden gebruikt voor het trainen van de AI-systemen van het bedrijf.
Meta doet te weinig om omstanders te beschermen. Alleen een opname-lampje is niet genoeg; Meta moet de bril en de standaardinstellingen zo ontwerpen dat privacyrisico’s zoveel mogelijk worden voorkomen.
We willen dat Meta stopt met de onrechtmatige verwerking van verkregen gegevens voor AI en extra technische maatregelen neemt.
Als Meta niet met een oplossing komt, starten we een rechtszaak. Meta heeft allereerst een zogenaamde sommatiebrief ontvangen. Daarna volgt de dagvaarding. En over een aantal weken is dan de zitting bij de rechtbank. Maximaal 2 weken na die zitting doet de rechter uitspraak.
Noorwegen: tijdelijk verbod op camerabril in de openbare ruimte
De Noorse regering wil een tijdelijk verbod op de Meta AI-camerabrillen op een aantal plekken in de openbare ruimte. De regering zegt zich zorgen te maken dat mensen zonder hun medeweten kunnen worden gefilmd of gefotografeerd.
Tijdens het tijdelijke verbod gaat de Noorse regering grondig onderzoek (laten) doen.
Wehkamp en Hans Anders stoppen met verkoop Meta-camerabril
Hans Anders en Wehkamp hebben laten weten dat ze stoppen met de verkoop van Meta-camerabril vanwege zorgen over privacy.
Sommatiebrief van The Firewall en Offlimits
Op 29 september lieten ook Stichting Offlimits en The Firewall weten wat hun eisen zijn. Meta en EssilorLuxottica moeten de omstreden Meta-bril van de markt halen. Dat geldt zolang mensen er stiekem mee kunnen filmen.
Meta moet ook stoppen met het verwerken van opnamen zonder duidelijke toestemming van de mensen in beeld. Dat geldt zolang Meta die vereiste toestemming niet heeft. Als Meta geen gehoor geeft aan deze sommatie, starten Offlimits en The Firewall daarover een kort geding.
Lees er meer over in dit bericht
Motie over de Meta-camerabril aangenomen
Goed nieuws. De motie over het verbod van het dragen van de Meta-camerabril en het onderzoek daarover is aangenomen in de Tweede Kamer. De motie ging over het volgende:
'constaterende dat het dragen van zogenaamde gluurbrillen met ingebouwde camera’s door de privacywetgeving bijna altijd al verboden is;
overwegende dat dit verbod massaal niet wordt nageleefd, met grove privacyschendingen als gevolg;
verzoekt de regering om het dragen van gluurbrillen verder te verbieden;
verzoekt de regering om samen met de Autoriteit Persoonsgegevens verschillende juridische mogelijkheden hiertoe uit te werken, rekening houdend met noodzakelijk medisch gebruik, en de mogelijkheden in Q1 2027 met de Kamer te delen.'
Consumentenbond eist dat Meta camerabril aanpast
De Consumentenbond wil dat Meta haar camerabril binnen 2 weken aanpast. Doet het techbedrijf dat niet, dan start de Consumentenbond een rechtszaak.
Zonder leden geen onafhankelijk onderzoek. Samen dwingen we eerlijke prijzen, veilige producten en duidelijke informatie af. Hoe meer leden, hoe luider onze stem.
