Jorien van Hoogen Expert duurzaamheid | BelangenbehartigingGepubliceerd op:5 juni 2025
We hebben samen met 24 Europese consumentenorganisaties een klacht ingediend tegen de Chinese modegigant SHEIN. Het bedrijf gebruikt digitale manipulatie om je te verleiden tot het kopen van overmatige hoeveelheden goedkope kleding.
Tegelijkertijd draagt dit bedrijfsmodel bij aan ernstige milieuschade, kinderarbeid en uitbuiting van arbeiders. We roepen Europese toezichthouders op om streng op te treden. Ze moeten SHEIN dwingen om met deze schadelijke praktijken te stoppen.
SHEIN gebruikt verschillende misleidende verkooptrucs:
Deze technieken heten ook wel 'dark patterns'. Ze beïnvloeden ons koopgedrag waardoor je meer koopt dan je van plan was. Dat is manipulatie en leidt tot overconsumptie en extra milieuschade.
Waar modemerken vroeger 2 collecties per jaar uitbrachten, lanceren fast-fashion bedrijven als Zara en H&M veel vaker nieuwe collecties. Zara doet dit wekelijks. Maar SHEIN lanceert elke dag duizenden nieuwe producten. In 2022 zette SHEIN meer dan 1,3 miljoen kledingstukken online. Dat is bijna 40 keer zoveel als Zara. Deze massaproductie is een enorme belasting van mens en milieu:
SHEIN speelt handig in op onze impulsen én onzekerheden. Door digitale manipulatie en greenwashing krijgen we een vals beeld van de prijs, duurzaamheid en veiligheid van de producten.
Intussen wordt het milieu uitgeput, arbeiders uitgebuit en belandt kleding al na een paar keer dragen op de afvalberg. Het bedrijfsmodel van SHEIN is onhoudbaar, ook al lijkt de kleding goedkoop.
Wij roepen de Europese Commissie en het netwerk van toezichthouders (CPC) op om:
Wij zetten ons in voor eerlijke, veilige én duurzame kleding. Doe met ons mee.